لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

آمريکا تحريم های خود را عليه جمهوری اسلامی ايران گسترش داد


وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد بر اساس تحریم های جدیدی که از سوی شورای امنيت سازمان ملل عليه جمهوری اسلامی ایران اِعمال خواهد شد، بانک های تحت کنترل دولت ایران و شرکت هایی که آمریکا می گوید به طور مخفیانه برای کشتيرانی دولتی، نیروی هوایی سپاه و فرماندهی موشکی سپاه کار می کنند، در فهرست سیاه قرار خواهند گرفت. به این ترتیب معامله با شرکت هایی که در این فهرست قرار دارند منع و دارایی هایی که شرکت های مذکور در آمریکا دارند، مسدود خواهد شد.

این اولین گام ایالات متحده برای اجرای قطعنامۀ تحریمی چهارم شورای امنیت علیه برنامۀ هسته ای ایران است که هفته گذشته تصویب شد. اتحايه اروپا نيز قرار است روز پنجشنبه تحريم های اضافی خود را عليه ايران که شامل صنايع نفت و گاز نيز خواهد بود، اعلام کند.

تیموتی گايتنر وزیر خزانه داری آمریکا در کنفراس خبری روز چهارشنبه خود در کاخ سفید اعلام کرد که آمريکا «پست بانک ايران» را که بعنوان کارگزار بانک سپه ايران عمل می کند به دليل حمایت از گسترش سلاح های هسته ای به فهرست تأسيساتِ تحت تحریم آمریکا اضافه کرد. بانک سپه ايران که بانک بزرگتری است از سال ۲۰۰۷ در فهرست بانک های تحت تحريم آمريکا قرار داشته است. به این ترتیب تعداد بانک های دولتی ایرانی که تحت تحریم آمریکا هستند به ۱۶ بانک افزایش یافت.

آقای گايتنر همچنین گفت که در هفته های آینده گام های بیشتری در راستای افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران، برداشته خواهد شد. تیموتی گايتنر گفت ما نام تعدادی از افراد و سازمان هایی را که به تأمین بودجۀ برنامه های هسته ای و موشکی ایران کمک می کنند و همچنین افرادی که به ایران برای فرار از تحریم های بین المللی یاری می رسانند، به فهرست افزوده ایم. وزير خزانه داری آمریکا افزود تحریم های امروزِ ما به این منظور طرح شده اند که دولت های دیگر و سازمانهای مالی خارجی را از معامله با این مؤسسات و حمایت از فعالیت های غیرقانونی ایران منصرف کنیم.

آقای گایتنر گفت انتظار دارد دولت های دیگر بزودی برنامه های خود را برای اعمال فشار بر ایران، اعلام کنند. وزیر خزانه داری ایران گفت این کاری نیست که آمریکا بتواند به تنهایی انجام دهد.

نام بیش از ۹۰ کشتی که به گفتۀ ایالات متحده، نیروی دریایی ایران به منظور گريز از تحریم ها از آن استفاده می کند، در فهرست نهادهای تحریمی آمریکا قرار گرفته است. همچنین آمريکا نام ۲۲ شرکت نفتی، انرژی و بیمه ایران در داخل و خارج از کشور را در این فهرست، قرار داده است.

استوارت لِوی آرشيتکت اصلی تحريمهای عليه ايران در وزارت خزانه داری آمریکا می گويد آمريکا مؤسسات و افرادی را را که با سپاه پاسداران که گفته می شود نقش اصلی در برنامه موشکی ايران دارد، هدف گرفته است.

در حالی که غرب ایران را به تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای متهم می کند ایران تأکید دارد ماهیت برنامۀ هسته ای کشور صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG