لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

واکنش پنتاگون به ارتباط ايران با توطئه ترور در خاک آمريکا


واکنش پنتاگون به ارتباط ايران با توطئه ترور در خاک آمريکا
واکنش پنتاگون به ارتباط ايران با توطئه ترور در خاک آمريکا

پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد توطئه ايران برای ترور سفير عربستان در آمريکا يک پاسخ ديپلماتيک و حقوقی را ايجاب می کند؛ بدين سان احتمال حمله نظامی به ايران را کم اهميت دانست.

جان کِربی، سخنگوی پنتاگون، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «ارتش آمريکا از ديرباز نسبت به نفوذ اهريمنی جمهوری اسلامی ايران در منطقه خاورميانه نگرانی داشته است؛ اما موضوع توطئه ترور سفيرعربستان در آمريکا يک مسأله حقوقی و ديپلماتيک است.»

در خبری ديگر وزارت خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شرکت هواپيمايی ماهان را به اتهام نقل و انتقال اعضای سپاه پاسداران و حزب الله لبنان، مورد تحريم قرار داده است.

در همين حال علی رضا نادر، تحليلگر ارشد اتاق فکری «رند» در مصاحبه ای با صدای آمريکا در ارتباط با توطئه ترور سفير عربستان در آمريکا گفت: «خيلی عجيب است. بايد پرسيد انگيزه جمهوری اسلامی از قتل سفير عربستان در آمريکا چيست؛ چون رفتاری از اين نوع برای ايران غيرمعمول و خارج از ضابطه و هنجار است. البته جمهوری اسلامی سابقه عمليات تروريستی دارد، يک سابقه طولانی دارد، ولی رفتار تروريستی ايران معمولاً در خاورميانه نشان داده می شود.»

آقای نادر در ادامه مصاحبه خود گفت: «ايران در گذشته گفته است در سطح جهانی قدرت و نفوذ دارد. گفته است که اگر مورد حمله قرار گيرد جنگ را به خارج از محدوده خاورميانه خواهد کشاند. اما در حال حاضر جای نگرانی نيست زيرا واقعاً ايران فعلاً نمی خواهد چنين واکنشی به يک چنين درگيری نشان دهد. بنابراين اگر فشاری را که اين روزها به ايران وارد می شود در نظر بگيريم - منظورم فشار بين المللی، فشار ناشی از تحريمها، و فشار ناشی از بی ثباتی داخلی است - در اينصورت بايد پرسيد ايران می خواهد از ترور سفير عربستان به چه هدفی برسد؟»

آقای نادر در پاسخ به اينکه چرا از منصور ارباب سيار استفاده شده است گفت: «اين سؤال خوبی است. ما از طراحان اين توطئه اطلاع زيادی نداريم. يک نفر که به تابعيت آمريکا در آمده بازداشت شده است؛ گفته می شود طراح ديگر در ايران است؛ اما کسی از محل او خبر ندارد؛ توطئه گران ديگر هم اعضای بدون نام و نشان نيروی قدس اعلام شده اند؛ و هويت آنها روشن نيست؛ بنابراين سؤالهای زيادی هست که بدون پاسخ مانده است؛ پس، ما بايد صبر کنيم تا اطلاعات ديگری بيرون بيايد تا ما بتوانيم بطور قطع، به خصوص در مورد قصد و مشارکت دولت ايران نتيجه گيری کنيم.»

اما در ايران سردار سرتيپ حسين سلامی، جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران، می گويد اتهام ترور سفير عربستان در واشنگتن از سوی آمريکا ساختگی، مضحک و بی اساس است. به گزارش خبرگزاری فارس در ايران، اين مقام نظامی جمهوری اسلامی اين گونه اقدام ها را سناريويی نخ نما خوانده که به منظور فرافکنی و ايجاد انحراف در افکار عمومی جهان از نهضت ضدسرمايه داری وال استريت و ناکامی های آمريکا در اجرای سياست های ضد استکباری خود در منطقه و جهان است. فرمانده جانشين سپاه پاسداران گفته است ايجاد شکاف بين امت اسلامی يکی ديگر از اهداف اين توطئه است.

روز چهارشنبه هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، توطئه منتسب به ايران در مورد سوء قصد به سفير عربستان سعودی در واشنگتن را «تصاعدی خطرناک» در مراودات ميان ايران و آمريکا خواند و خواستار محکوميت بين المللی آن شد. خانم کلينتون اين توطئه را «تخطی وقيحانه ای» از قوانين بين المللی و مقررات آمريکا، و نمايانگر استفاده تهران از خشونت و حمايت از آن در ارتباطات بين المللی، دانسته است.

XS
SM
MD
LG