لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

ترورهای منتسب به جمهوری اسلامی ايران عليه غرب


ترورهای منتسب به جمهوری اسلامی ايران عليه غرب
ترورهای منتسب به جمهوری اسلامی ايران عليه غرب

کشف توطئه انفجار سفارتخانه های عربستان سعودی و اسراييل و قتل سفير سعودی در واشنگتن که مقامات آمريکايی ايران را مسئول طرح، تهيه مقدمات و قصد اجرای آن معرفی کردند، آخرين طرح تروريستی منتسب به جمهوری اسلامی ايران، در يک رشته اقدام های تروريستی است که از حدود سه دهه پيش، عليه هدف ها و منافع کشورهای غربی، به ويژه آمريکا، آغاز شده است.

هجدهم آوريل سال ۱۹۸۳

انفجار در سفارت آمريکا در بيروت در لبنان، ۶۳ کشته، از جمله ۱۷ آمريکايی، بر جای گذاشت. در اين حمله يک بمب گذار انتحاری با يک وانت حاوی مواد منفجره به داخل ساختمان سفارت آمريکا حمله کرد. آمريکا می گويد اعضای حزب الله که مسئول اين حمله بودند از ايران و سوريه کمک های مالی و تدارکاتی می گرفتند. اين حمله مرگبارترين حمله تروريستی به آمريکا بود که خارج از خاک آمريکا رخ داد.

بيست و سوم اکتبر سال ۱۹۸۳

۲۴۱ سرباز، ملوان و تفنگدار آمريکايی در يک عمليات انتحاری کشته و بيش از يکصد نفر نيز زخمی شدند. در اين حمله يک کاميون حامل ۶۸۰۰ تا ۹۵۰۰ کيلوگرم تی ان تی در مقر تفنگداران آمريکايی در بيروت، لبنان منفجر شد. آمريکا می گويد، اين انفجار بزرگترين انفجار غيراتمی در کره زمين بود. در همان روز، در يک انفجار انتحاری يک کاميون در پايگاه نيروهای نظامی فرانسه در بيروت، ۵۸ سرباز جان خود را از دست دادند. نيروهای آمريکايی برای جدايی سازی جناح های درگير در جنگ داخلی لبنان در بيروت مستقر بودند. آمريکا حزب الله را مسئول اين حمله تروريستی خواند که با حمايت ايران و سوريه صورت گرفت. حزب الله دخالت در اين حمله را تکذيب کرد.

دوازدهم دسامبر سال ۱۹۸۳

انفجار انتحاری در سفارت آمريکا در کويت شش کشته از جمله بمبگذار انتحاری و بيش از ۸۰ زخمی بر جای گذاشت. گروه الدعوه که از سوی ايران حمايت می شد، مظنون به انجام اين حمله است.

چهاردهم فوريه سال ۱۹۸۹

آيت الله خمينی فتوای کشتن سلمان رشدی نويسنده مسلمان بريتانيايی هندی تبار را برای نگارش کتاب آيات شيطانی، صادر کرد. آيت الله خمينی اين کتاب را کفرگويی و توهين به اسلام خواند. اين فتوا سرآغاز فعاليت های تروريستی عليه آن چه ايران دشمنان انقلاب می خواند و افرادی شد که با کتاب رشدی ارتباط داشتند.

هفدهم مارس سال ۱۹۹۲

يک کاميون حامل مواد منفجره، سفارت اسراييل در بوينوس آيرس در آرژانتين را هدف قرار داد. ۲۹ تن در اين حمله کشته و ۲۴۱ تن زخمی شدند. ۴ اسراييلی، شهروندان آرژانتينی و تعدادی کودک در ميان کشته شدگان بودند. بر اساس رای يک دادگاه در آمريکا، در سال ۲۰۰۸، ايران مسئول اين حمله بوده است. اين دادگاه می گويد، حزب الله نمی توانست اين حمله را بدون کمک ايران انجام دهد.

بيستم سپتامبر سال ۱۹۹۴

آميا، مرکز همياری يهوديان، در بوينوس آيرس در آرژانتين هدف بمب گذاری قرار گرفت. ۸۵ تن کشته و حدود ۳۰۰ تن زخمی شدند. اين حمله مرگبارترين حمله تروريستی در تاريخ آرژانتين بود. مسئوليت اين حمله به ايران نسبت داده شد. سازمان اطلاعاتی آرژانتين احمد وحيدی، فرمانده پيشين سپاه پاسداران، را مغز متفکر اين حمله معرفی کرد.

بيست و پنجم سال ۱۹۹۶

يک کاميون حامل مواد منفجره در مجتمع مسکونی ارتش آمريکا در عربستان سعودی منفجر شد. ۱۹ آمريکايی شاغل در اين مجتمع و يک شهروند سعودی کشته و ۳۷۲ تن زخمی شدند. يک هئيت منصفه در يک دادگاه فدرال در آمريکا، ۱۳ عضو حزب الله هوادار ايران در عربستان سعودی، و يک عضو حزب الله لبنان را مسئول اين حمله دانست.

در سال های پس از سقوط صدام حسين و دخالت نيروهای نظامی آمريکا در عراق، مقامات نظامی آمريکايی بارها ايران را متهم کردند که در حمله های مرگبار به نظاميان و غيرنظاميان آمريکايی در عراق دست داشته است.

XS
SM
MD
LG