لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

آمریکا خواستار پایان جنگ در یمن شد


جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا سه شنبه شب در شهر واشنگتن گفت مذاکرات مربوط به پایان جنگ و برقراری صلح در یمن باید حداکثر تا ۳۰ روز آینده آغاز شود.

او در انستیتوی آمریکایی صلح گفت: «جامعه بین الملل دیگر نمی تواند ادامه خونریزی در جنگ یمن را تحمل کند و تمام طرف های درگیر در این مخاصمه باید خود را برای آغاز مذاکرات صلح در اسرع وقت آماده کنند.»

جیم متیس گفت که این امر باید با خاتمه بمباران هوایی و عقب نشینی از مرزهای طرفین همراه باشد.

وزیر دفاع آمریکا خواستار این شد که به مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، فرصت داد تا مذاکرات پایان این جنگ را آغاز کند. او گفت: «این تنها راه حل برای این مسئله است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه گفت حوثی های مورد حمایت ایران باید دست از موشک‌پراکنی بردارند و ائتلاف به رهبری ریاض نیز باید از به وخامت کشاندن اوضاع انسانی در یمن خودداری کند.

آقای متیس اضافه کرد مردم یمن بیش از هر ملت دیگری که در جنگ داخلی درگیر شده مصیبت دیده اند و گفت: «از تمام آنهایی که به نوعی در این مخاصمات دخالت دارند، به ویژه حوثی ها و کشورهای عضو ائتلاف به رهبری عربستان سعودی می خواهم در ماه آینده در ژنو با یکدیگر دیدار کنند. دیالوگ میان طرفین نه در مورد اندازه و شکل میز مذاکره خواهد بود و نه باید به تسلط یکی بر دیگری منجر شود. بلکه غیرنظامی کردن مرزها مهمترین موضوع دستور جلسه این مذاکرات خواهد بود تا سعودی ها و یمنی ها دیگر نگران موشک های پرتاب شده از جانب طرف دیگر نباشند.»

در بیش از چهل ماه جنگ داخلی در یمن نزدیک به ۲۰هزار نفر کشته و ۸ میلیون نفر دیگر در آستانه قحطی قرار گرفته اند.

عربستان سعودی و متحدانش حوثی ها را متهم می کنند که از حمایت ایران برخوردارند. ریاض می گوید برای بازگرداندن دولت مشروع یمن به قدرت تلاش می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG