لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

کارشناسان در میانه انتقادها از سعودی‌ها، علیه خروج آمریکا از مناقشه یمن هشدار می‌دهند


گزارشی از ناتالی جانسون در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

چند رویداد از جمله قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی و هشدارها نسبت به قحطی گسترده در یمن، موجب افزایش تقاضاها از دولت ترامپ برای ارزیابی مجدد در حمایت اش از عربستان سعودی شده است. اما کارشناسان امور منطقه هشدار می دهند که قطع کمک های آمریکا مناطق کلیدی در یمن را در دستان ایران رها خواهد کرد.

جاناتان شنزر، نایب رئیس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در واشنگتن، می گوید: «معنای خروج این است که در میدان نبرد مناطق استراتژیک را عملا به ایران واگذار کنیم که در سراسر خاورمیانه و یمن درگیر جنگ های نیابتی است. در بهترین حالت با یک لبنان دیگر روبرو خواهیم شد که در آن بخش های بزرگی از کشور در کنترل نیروهای وابسته به ایران قرار دارد؛ نیروهایی با قابلیت توسعه حوزه کنترل شان.»

چند روز پیش، مدیر برنامه امداد سازمان ملل متحد هشدار داد نیمی از جمعیت یمن - حدود ۱۱ میلیون نفر - به زودی در معرض قحطی قرار می گیرند و به طور کامل به کمک های امداد وابسته خواهند بود. مارک لووکاک به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت نبردهای جاری اطراف بندر «حدیده»، شاهرگ حیاتی مردم یمن، که محل ورود بیش از ۹۰ درصد مواد غذایی است، باعث وخامت بحران انسانی شده ست.

بروس ریدل، افسر پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و عضو پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید که اکنون پژوهشگر ارشد اندیشکده بروکینگز، است می گوید زمان آن رسیده که کنگره بر دخالت آمریکا در این جنگ نقطه پایان بگذارد: دولت ترامپ بر مبنای این فانتزی عمل می کند که «اگر سعودی ها بتوانند حوثی ها را شکست بدهند، ضربه ای مهلک به حکومت ایران وارد آمده است».

شنزر ضمن حمایت از تلاش ها برای فرونشاندن بحران انسانی در یمن با اشتباه خواندن توقف حمایت آمریکا از سعودی ها می گوید: «لازم است یک استراتژی جایگزین برای مقابله با حوثی ها وجود داشته باشد، در غیر این صورت، این نبردی است که در مناقشات فراگیر منطقه ای یک پیروزی برای ایران و یک شکست برای ما محسوب خواهد شد.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG