لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

دیدگاه| اشتباه نکنید، دونالد ترامپ انزوا طلب نیست


یادداشتی از والتر راسل مید در روزنامه وال استریت جورنال

دولت ترامپ هفته گذشته، در حالی که جهان سخت درگیر قتل جمال خاشقجی بود، بعضی از جدی ترین تغییرات سیاست خارجی آمریکا از پایان جنگ سرد را به پیش برد.

سیاست خارجی پرزیدنت ترامپ همه چیز هست، جز انزوا طلبی. این یک سیاست خارجی بلندپروازانه، مداخله جویانه و جهانی است. دولت ترامپ پس از تقریبا دو سال تلاش، تصمیم گرفته حالا که نمی شود سه قدرت تجدید نظر طلب - چین، روسیه و ایران - را از هم جدا کرد، با هر سه یک جا طرف شود.

این به معنای تشدید رقابت با چین است. طی دو هفته از سخنرانی مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، با موضوع استراتژی آمریکا در مهار چین، جنگ تجاری شدت یافته است؛ دونالد ترامپ خروج آمریکا از «معاهده خدمات پستی ۱۸۸۴» را اعلام کرد که به شکلی غیرمنصفانه به سود صادرکننده های چینی بود؛ و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سفر به پاناما به رهبران آن کشور نسبت به «دیپلماسی تله استقراضی» هشدار داد.

آنچه مایه شگفتی منتقدان دولت ترامپ شده است، رویکرد شدید علیه روسیه است. دونالد ترامپ در همان هفته ای که خروج آمریکا از «پیمان نیروهای هسته ای میان برد» را با قید عدم پایبندی روسیه اعلام کرد، یک ناو هواپیمابر آمریکا برای اولین بار طی سی سال گذشته وارد بخش روسی قطب شمال شد.

توفان در روابط آمریکا و عربستان سعودی دولت ترامپ را از تشدید فشار علیه ایران باز نداشته است. استیو منوشن، وزیر دارایی آمریکا، برای هماهنگی اقدامات اقتصادی آمریکا و عربستان در راستای انزوای تهران به ریاض رفت. آمریکا همچنان برای اعمال تحریم های مرحله دوم علیه ایران طبق برنامه پیش می رود.

کشورها به طور سنتی وقتی به سوی مواجهه با دشمنان شان گام برمی دارند، اتحادشان با دیگر کشورها را تقویت می کنند. این رویکرد دولت ترامپ نبوده است.

دونالد ترامپ به جای تضعیف تعهدات نظامی آمریکا در بیرون از مرزها، آن ها را تحکیم بخشیده است. حقوق بشر در دستور کار دولت جای خود را یافته و کاخ سفید پکن را برای سرکوب اقلیت های مسلمان اویغور، تبتی ها و مسیحیان زیر حمله گرفته است.

هنوز روشن نیست سیاست خارجی فراگیر پرزیدنت ترامپ چه نتایجی به همراه داشته باشد: پیروزی، ناکامی یا چیزی بین این دو. اما به نظر می رسد ترامپ مصمم است همان طور که سیاست آمریکا را دگرگون کرد، نظام بین المللی را هم زیر و رو کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG