لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

بررسی چالش‌های امنیت ملی آمریکا با حضور کسینجر، شولتز و آرمیتاژ در کنگره


کمیته نیروهای مسلح سنا امروز در جلسه ای موضوع چالشهای جهانی و استراتژی امنیت ملی آمریکا را بررسی می کند. در این جلسه هنری کسینجر، جورج شولتز از وزرای پیشینین خارجه آمریکا و ریچارد آرمیتاژ معاون پیشین وزارت خارجه حضور دارند.

هنری کسینجر که وزیر خارجه دولت نیکسون تا قبل از انقلاب ایران بود، در بخشی از این نشست گفت ایران را باید مانند شوروی سابق محدود کرد تا اگر از این محدودیت خروج کرد، با آن بتوان برخورد کرد.

وی در سخنان ابتدایی خود، درباره ایران و داعش گفت: نیروهای ایران دیگر نیروهای درگیر در عراق و سوریه بعد از داعش هستند و آنها به دنبال افزایش نفود در منطقه بعد از شکست داعش هستند.

آقای کسینجر در بخشی از سخنانش گفت می توان ایران را اصلی ترین چالش منطقه دانست.

این دیپلمات ارشد سابق ایالات متحده در راهکارهای آمریکا برای مقابله با ایران نیز گفت اول باید توسعه طلبی جمهوری اسلامی محدود شود و بعد از باید مانع دسترسی ایران به سلاح هسته ای شد.

جورج شولتز نیز که در در دولت ریگان از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۹ وزیر خارجه بود در این جلسه گفت مهمترین نگرانی جهان امروز برای دسترسی رژیم های دیکتاتوری به سلاح اتمی است. او از ایران نام برد و گفت جمهوری اسلامی به راحتی به مسیر دستیابی سلاح اتمی رسید و این ترسناک است.

ریچارد آرمیتاژ معاون وزیر خارجه در زمان دولت جورج بوش نیز در این نشست به تهدیدهای مقابل ایالات متحده پرداخت و گفت: چین و روسیه توانایی تهدید ما را دارند اما میلی به این کار ندارند. در مقابل، ایران و کره شمالی توان تهدید ما را ندارند اما مایلند که ما را تهدید کنند.

XS
SM
MD
LG