لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۸

زن آمریکایی که می‌خواست به داعش بپیوندد، دستگیر شد


عکس آرشیوی از تعدادی از پیکارجویان زن در سوریه
عکس آرشیوی از تعدادی از پیکارجویان زن در سوریه

یک زن جوان ساکن ایالت کلورادو در غرب آمریکا، به تلاش برای کمک به گروه دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) – که اخیراً به «دولت اسلامی» تغییر نام داده – متهم شده است.

اداره آگاهی فدرال آمریکا، اف بی آی، می‌گوید شانون مورین کونلی، ۱۹ ساله، در ماه آوریل در فرودگاه بین‌المللی دنور هنگام سوار شدن به هواپیمایی به مقصد ترکیه و سپس سوریه، بازداشت شد. مقام‌های مسئول گفته اند این رویداد تا این هفته به دلیل ادامه تحقیقات پنهان نگاه داشته شد.

کونلی از طریق اینترنت با مردی که می‌گفت یک «جهادی» است آشنا شد؛ وقتی به والدینش گفت می‌خواهد برای ازدواج با او به سوریه برود، آنها مخالفت کردند.

کونلی به اف بی آی گفت که می‌خواست به عنوان بخشی از وظیفه اسلامی خود در خارج از کشور دست به جهاد بزند و اگر هم اجازه جنگیدن نمی یافت، قصد داشت با استفاده از آموزش‌های پزشکی، به عنوان کمک پرستار به پیکارجویان داعش کمک کند.

مقام‌های اف بی آی در چند ماه گذشته چند بار با کونلی تماس گرفته بودند. یک گارد امنیتی در کلیسایی در شهر آروادا در ایالت کلورادو، با پلیس تماس گرفت و گفت او در محوطه کلیسا راه می‌رفت و ظاهراً در جهت آمادگی برای حمله، یادداشت‌ بر می‌داشت.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳، کونلی برای یادگیری فنون نظامی و تیراندازی، به یک گروه غیرانتفاعی در آمریکا پیوسته بود.

XS
SM
MD
LG