لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

آمریکا تدابیر امنیتی در چند فرودگاه خارجی را افزایش می دهد


یک پلیس بریتانیایی در فرودگاه هیترو در لندن - آرشیو
یک پلیس بریتانیایی در فرودگاه هیترو در لندن - آرشیو

دولت آمریکا تدابیر امنیتی در فرودگاه های خارج از این کشور که پرواز مستقیم به آمریکا دارند را افزایش می دهد. جی جانسون، وزیر «امنیت داخلی» آمریکا، این موضوع را روز چهارشنبه اعلام کرد.

وزیر امنیت داخلی آمریکا به تهدید خاصی اشاره نکرد و از فرودگاه یا کشورخاصی نام نبرد و همچنین نگفت چه عاملی باعث شده است که آمریکا تدابیر امنیتی را تشدید کند.

اما جانسون در بیانیه ای اعلام کرد آمریکا اطلاعات جدید و مربوط را در اختیار متحدان خارجی خود قرار می دهد و با دست اندرکاران حمل و نقل هوایی مشورت می کند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا گفته به اداره امنیت حمل و نقل آمریکا دستور داده است که اقدامات امنیتی جدید را در روزهای آینده اجرا کند.

خبر تدابیر تازه امنیت هوایی آمریکا در فرودگاه ها در حالی منتشر می شود که در تابستان مسافرت های داخلی و خارجی افزایش می یابد.

وزیر امنیت داخلی آمریکا چهارشنبه شب به شبکه ام.اس.ان.بی.سی گفت: «این کشور همچنان با تهدید تروریستی روبر است.» او گفت آمریکا به طور پیوسته در حال بررسی وضعیت جهان است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مسؤولان امنیتی پیشتر به این خبرگزاری گفته بودند که مقامات آمریکایی و اروپایی در حال بررسی اقدامات امنیتی تازه در فرودگاه ها نظیر نصب تجهیزات اضافی برای پیدا کردن بمب هستند.

این خبرگزاری به نقل از منابع امنیت ملی آمریکا می گوید به نظر می رسد بمبگذاران گروه های سنی جبهه النصره، وابسته به القاعده در سوریه، و گروه القاعده مستقر در شبه جزیره عربستان، که در یمن فعال است، با هم روی ساخت تجهیزات انفجاری که بتواند از سیستم فعلی امنیتی فرودگاه رد شود، کار می کنند.

روزنامه گاردین نیز به نقل از مقامات بریتانیایی تایید کرده است که تدابیر امنیتی در فرودگاه های این کشور، پس از اعلام نگرانی مقامات آمریکایی درباره فعالیت تروریست ها در سوریه و یمن در حال افزایش است.

چند روز پیش، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از نیروهای موسوم به «جهادی» که تابعیت اروپایی دارند و برای پیوستن به گروه های تندرو سنی به سوریه و عراق می روند، به عنوان خطری برای آمریکا یاد کرده بود. آقای اوباما گفته بود این افراد به خاطر تابعیت اروپایی خود می توانند بدون ویزا به آمریکا سفر و این کشور را تهدید کنند.

آسوشیتدپرس می گوید نزدیک به ۸۰۰ شهروند فرانسوی در جنگ داخلی سوریه شرکت کرده اند. بلژیک این رقم را برای شهروندان این کشور ۲۰۰ نفر و بریتانیا نیز این تعداد را برای اتباع خود ۴۰۰ نفر اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG