لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

رئیس دفتر کاخ سفید با اختیارات جدید برای بازگرداندن انضباط به دفتر رئیس جمهوری


جان کلی رسما به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید از روز دوشنبه کار خود را آغاز کرد.
جان کلی رسما به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید از روز دوشنبه کار خود را آغاز کرد.

کاخ سفید می گوید که جان کلی، رئیس جدید دفتر اجرایی کاخ سفید، از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ اختیار تام دارد که ساختار و انضباط از دست رفته را به دفتر رئیس جمهوری بازگرداند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، همه کارکنان دفتر ریاست جمهوری مستقر در بال غربی کاخ سفید که بویژه دختر و داماد پرزیدنت ترامپ به عنوان مشاورین او در آن بخش مشغول به کار هستند، نیز باید امور خود را از طریق آقای کلی حل و فصل کنند.

آقای کلی، ۶۷ ساله، ژنرال بازنشسته نیروی تفنگداران آمریکاست که تا جمعه پیش وزیر امنیت داخلی پرزیدنت ترامپ بود.

ژنرال کلی دوشنبه در کاخ سفید به عنوان دومین رئیس کارکنان کاخ سفید طی شش ماهی که از عمر دولت پرزیدنت ترامپ می گذرد، سوگند یاد کرد.

اختیارات جدید رئیس دفتر کاخ سفید؛ حمایت پرزیدنت ترامپ از ژنرال کلی

پرزیدنت ترامپ کار در این سمت را چالش عنوان کرد و در اولین جلسه کابینه اش که در آن ژنرال کلی به عنوان رئیس دفتر کاخ سفید حضور داشت، از فعالیت این نظامی بازنشسته در وزارت امنیت داخلی قدردانی کرد.

آقای ترامپ گفت: این اولین جلسه کابینه است که ژنرال کلی به عنوان رئیس کارکنان در آن حضور دارد. همه شما او را می شناسید و به او احترام می گذارید. اقداماتش در وزارت امنیت داخلی بسیار عالی و در حد معجزه بوده است.

رئیس دفتر کاخ سفید، بالاترین سمت در بین کارکنان کاخ سفید را دارد. پیش از پایان جنگ جهانی دوم این سمت دستیار ویژه پرزیدنت نام داشت.

پیش از ژنرال کلی، رینس پریباس رئیس دفتر کاخ سفید بود. او به عنوان رئیس کمیته حزب جمهوریخواه از اولین افراد حزب بود که از داوطلبی و سپس نامزدی آقای ترامپ حمایت همه جانبه کرد.

با حضور ژنرال کلی، آنتونی اسکارموچی رئیس ارتباطات کاخ سفید، که ده روز در این سمت بود، اخراج شد.

کاخ سفید می گوید که علت اخراج آقای اسکارموچی که او نیز از حامیان سرسخت رئیس جمهوری است، مصاحبه مملو از واژگان رکیک او با مجله نیویورکر درباره برخی از اعضای کنونی و پیشین کاخ سفید بویژه آقای پریباس عنوان شد.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت: پرزیدنت براین باور است که واژگانی که آقای اسکارموچی استفاده کردند، برای فردی در این سمت غیرمناسب بودند. بنابراین پرزیدنت نمی خواست که مسوولیت اخراج او برعهده ژنرال کلی قرار گیرد، به رغم اینکه اخراج وی جزو وظایف آقای کلی است. به هرحال پرزیدنت ترامپ به ژنرال کلی در سمت جدیدش اختیار تام داده است و همه کارکنان باید به او گزارش بدهند.

با وجود اینکه آقای اسکارموچی بابت گفته هایش در آن مصاحبه خبری عذرخواهی کرد، اما کاخ سفید اعلام کرد که او هیچ سمتی در کاخ سفید نخواهد داشت.

به گفته دیوید کوهن استاد علوم سیاسی دانشگاه اکرون، پرزیدنت ترامپ، به رغم حضور رئیس دفتر کاخ سفید، نحوه مدیریت کارکنان کاخ سفید را مانند اداره شرکتهایش می دید.

آقای کوهن گفت: سیستم کارکنان کاخ سفید، نظام ضعیفی بود، پرزیدنت ترامپ مانند اداره شرکتهایش به برخی مجوز ویژه دیدار داده بود. یعنی مستقیما بدون طی کردن مسیر درست به او دسترسی داشتند.

به گفته این استاد دانشگاه، چنین سیستمی موجب شده بود، افرادی مانند اسکارموچی، از آن برای ایجاد بی نظمی در کاخ سفید بهره ببرند. رئیس دفتر کاخ سفید به طور سنتی پس از شخص رئیس جمهوری نیرومند ترین فرد کاخ سفید است.

استخدام، اخراج کارکنان کاخ سفید و مدیریت دیدارهای حضوری با رئیس جمهوری جزو مهمترین وظایف کارکنان کاخ سفید است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG