لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

با آب شدن یخ های قطبی سطح آب ناحیه پایتخت آمریکا بالاتر می رود


ترسالی و خشکسالی شدید در شرق و غرب آمریکا در پی گرمایش جهانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه ورمونت آمریکا انجام شده، سطح آب دریا در منطقه ای که پایتخت آمریکا در آن قرار دارد، به دلیل گرمتر شدن زمین، سریعتر از پیش بالا آمده است.

از سوی دیگر، ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا با خشکسالی شدیدی دست و پنجه نرم می کند و دانشمندان سازمان هوا – فضای آمریکا (ناسا) می گویند، این شرایط احتمالا برای مدت زیادی طول خواهد کشید.

گرم شدن کره زمین، باعث آب شدن یخچال های طبیعی شده که تا سال ۲۱۰۰ می تواند سطح آب اقیانوس ها را بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر، افزایش دهد. کارشناسان سازمان زمین شناسی آمریکا هفتاد حفره به عمق نود متر در اطراف خلیج چساپیک در شرق آمریکا حفر کرده، و با بررسی رسوبات آب روی سنگ تصویری از جریان آب طی میلیون ها سال را ترسیم کرده اند.

محققان می گویند با ادامه آب شدن یخ های قطبی تا پایان قرن حاضر، پانزده سانتی متر دیگر به سطح آب در ناحیه پایتخت آمریکا اضافه می شود.

از طرف دیگر، تصاویر ماهواره ای ناسا که اواخر هفته گذشته منتشر شد، دو جبهه هوای کاملا متفاوت در شرق و غرب آمریکا را که حاکی از ترسالی و خشکسالی کم سابقه است، بخوبی نشان می دهد.

داگ مورتون، از دانشمند سازمان هوا – فضای آمریکا (ناسا) می گوید: «سال پیش، پیشرفته ترین ماموریتمان در مورد بررسی و سنجش نزولات آسمانی، بنام اندازه گیری میزان بارش باران را آغاز کردیم. داده های حاصل از اینکار از یک طرف تصویر ناخوشآیندی از سیل و باران های سیل آسا در سال ۲۰۱۵ در شرق و غرب میانه آمریکا را نشان می دهد، و از طرف دیگر، حاکی از ادامه خشکسالی در سراسر کالیفرنیا و بخش هایی از صحرای جنوب غربی است.»

بهترین نشانه خشکسالی شدید در غرب آمریکا، زمین ها و کرت های کشاورزی ترک خورده، و آتش سوزی های مهیب در جنگل های وحشی در آن ناحیه است.

داگ مورتون می گوید: «وقتی رطوبت کمتری داشته باشید، زیست محیط گیاهی تان آماده سوختن است، و خشکسالی امسال کالیفرنیا نیز با خشکسالی سالهای اخیر در آن ایالت تفاوتی ندارد. وقتی همه چیز تا به این حد خشک می شود، به آتش سوزی های بزرگ در شمال کالیفرنیا و شرایط خطرناک برای مبارزه با آن منجر می شود.»

در حالیکه مناطق شرقی و شمال شرقی آمریکا سالی پر باران را تجربه کردند، کمبود شدید باران در مناطق غربی باعث کوچک شدن دریاچه پشت سد ها شده، و بسیاری از تالاب ها را نیز به نابودی کشانده است.

داگ مورتون می گوید: «در ناسا، از بررسی های ماهواره ای نزول باران، و کمبود میزان آب در روی زمین استفاده می کنیم. اینکار برای درک بهتر روند تغییرات در کوتاه مدت و بلند مدت است، که شامل چند روز تا چند سال می شود. بر اساس آخرین نسل یا پیشرفته ترین مدل های آب و هوا، احتمالا بخش اعظم کالیفرنیا و صحرای شمال غربی در دهه های آینده، با موارد بیشتری از خشکسالی شدید روبرو خواهند شد.»

این چهارمین سال متوالی خشکسالی شدید در کالیفرینا است و برای اولین بار اماکن مسکونی که میزان مصرف روزانه آب شان برای هر نفر بیش از ۶۶۰ لیتر است، باید یک سوم آن را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG