لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

آغاز به کار کنفرانس ورشو با هدف ترویج صلح و امنیت در خاورمیانه


شرکت کنندگان در کنفرانس ورشو
شرکت کنندگان در کنفرانس ورشو

کنفرانس «ترویج صلح و امنیت در خاورمیانه» در ورشو پایتخت لهستان آغاز به کار کرد.

قرار است در این کنفرانس، که چهارشنبه شب ۲۴ بهمن آغاز شد، راه های برقرار صلح و امنیت پایدار در خاورمیانه بررسی شود.

در این کنفرانس علاوه بر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، مایک پنس، معاون پرزیدنت ترامپ و جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ نیز شرکت کرده اند.

آقای پنس روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری لهستان، از او به خاطر میزبانی اولین نشست در سطح وزرا برای ترویج آینده صلح و امنیت در خاورمیانه سپاسگزاری کرد.

مایک پنس گفت: «آقای رئیس جمهور، می خواهم حامل پیام قدردانی پرزیدنت ترامپ و مردم آمریکا از این اقدام شما باشم. تمایل شما برای برگزاری نشست تاریخی نشانگر تعهد شما به ارزشها و اصول است.»

نسخه کامل کنفرانس خبری معاون رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جمهوری لهستان را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز سه شنبه اهداف کنفرانس ورشو را دستیابی به صلح در خاورمیانه و برطرف کردن سالها مناقشه در آن منطقه عنوان کرد.

آقای پمپئو در کنفرانس خبری مشترک با همتای لهستانی خود درباره خواسته‌های جامعه جهانی از کنفرانس بین المللی ورشو گفت که خواسته‌های این کنفرانس بسیار ساده است و شرکت کنندگان در پی کامیابی مردم خاورمیانه هستند.

او گفت: «ما درباره نقشه صلح خاورمیانه و تهدیدات ناشی از تروریسم و راههای مقابله با آن و درباره تعامل بین کشورها در آن منطقه صحبت خواهیم کرد. شصت کشور و چهار وزیر خارجه شرکت خواهند کرد . ائتلاف جهانی خواهد بود که امیدواریم به اهداف مهمش که برطرف کردن سالها مناقشه در خاورمیانه است، برسد.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود که یکی از اهداف مهم برگزاری نشست، بررسی راه‌های مقابله با اقدامات ایران در منطقه خاورمیانه، اعم از برنامه موشکی، دخالت‌های تهران در کشورهای عرب و تامین مالی تروریسم در جهان است.

کنفرانس ورشو با عنوان «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار می شود.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرد که برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران، هم در نشست لهستان حضور خواهد داشت و در همین زمینه گفت، «وقتی درباره مسائل مربوط به صلح و امنیت خاورمیانه گفت‌وگو می‌کنیم، مشخصا ایران یک موضوع کلیدی است.»

به گفته این مقام، در این کنفرانس درباره نفوذ ایران در خاورمیانه، و این که چگونه می‌توان ایران را به مسیری که بیش از گذشته کمک‌کننده باشد قرار داد و چطور می‌توان برخی رفتار بدخواهانه آن را در منطقه مهار کرد، صحبت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG