لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

احتمال تلافی‌جویی حوثی‌ها؛ آمریکا به کشتی‌ها هشدار داد از بخش‌هایی از دریای سرخ دوری کنند


نیروی دریایی آمریکا روز جمعه به کشتی‌های با پرچم آمریکا هشدار داد که تا ۷۲ ساعت آینده از مناطق اطراف یمن در دریای‌سرخ و خلیج‌ عدن دوری کنند؛ اخطاری که در پی حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها و قول تلافی‌جویی آن‌ها صادر شده است.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، این هشدار به کشتیرانی در حالی منتشر می‌شود که حوثی‌های یمن قول تلافی شدید حملات تحت رهبری ایالات متحده را دادند و این تلافی‌جویی، چشم‌انداز یک درگیری گسترده‌تر را ـ در منطقه‌ای که پیش‌تر نیز آتش جنگ اسرائیل و غزه در آن شعله‌ور بود ـ افزایش می‌دهد.

آمریکا همچنین می‌گوید که این حملات در دو مرحله، اهداف حوثی‌ها را در ۲۸ نقطه مختلف در سراسر مناطق تحت کنترل آن‌ها در یمن، هدف قرار داده است.

در حالی که ارتش ایالات متحده و مقامات کاخ سفید گفتند که انتظار دارند حوثی‌ها تلاش کنند تا به آن‌ها حمله کنند، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که این گروه ممکن است با حملات بیشتری هم روبرو شوند.

حوثی‌ها مدعی شدند که بمباران تحت رهبری ایالات متحده ـ که در پاسخ به حملات اخیر پهپادها و حملات موشکی آن‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ آغاز شد ـ حداقل پنج نفر را کشت و شش نفر را زخمی کرد.

همزمان جو بایدن در حین توقف در پنسیلوانیا به خبرنگاران ضمن تروریست خواندن حوثی‌ها گفت: « اگر حوثی‌ها به این رفتار ظالمانه با متحدان ما ادامه دهند، پاسخ خواهیم داد»

پس از بی‌اعتنایی حوثی‌ها به هشدارهای آمریکا و بریتانیا و قطعنامه شورای امنیت، قوای دفاعی ایالات متحده و بریتانیا بامداد جمعه به وقت خاورمیانه، در عملیاتی مشترک، مواضع این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را در یمن هدف قرار دادند.

به گزارش منابع خبری، در این حملات شهرهای صنعا، الحدیده، صعده و ذمار هدف قرار گرفتند.

در واکنش به این عملیات، یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، در یک سخنرانی از پیش ضبط شده گفت که این حملات «بی‌پاسخ یا بدون مجازات نخواهد ماند.»

XS
SM
MD
LG