لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

توافق آمریکا و ونزوئلا برای تبادل زندانیان؛ ۱۰ آمریکایی با متحد نزدیک مادورو مبادله شدند


الکس ساب (راست) در کنار نیکلاس مادورو، پس از بازگشت به ونزوئلا
الکس ساب (راست) در کنار نیکلاس مادورو، پس از بازگشت به ونزوئلا

دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آزادی ۱۰ شهروند آمریکایی را از زندان‌های ونزوئلا از طریق مبادله زندانیان تضمین کرد؛ زندانیانی که با الکس ساب، متحد نزدیک نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، مبادله می‌شوند.

در حالی که الکس ساب با اتهامات پولشویی در ایالات متحده روبرو شده بود، به گفته یک مقام بلند‌پایه دولت، آمریکایی‌های آزاد شده، از جمله جوزف کریستلا و ایوین هرناندز، به اشتباه در ونزوئلا بازداشت شده بودند.

همزمان در این مبادله، لئونارد فرانسیس، فراری آمریکایی که درگیر اتهام‌های رشوه‌خواری است نیز از ونزوئلا بازگردانده می‌شود.

این توافق شامل آزادی ۲۰ زندانی سیاسی ونزوئلا نیز می‌شود. جو بایدن از آزادی آن‌ها ابراز خشنودی کرد و بر تعهد مادورو به تلاش برای ایجاد شرایط آزاد و عادلانه برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ تاکید کرد.

در شرایطی که وزارت دادگستری آمریکا در مارس ۲۰۲۰ نیکلاس مادورو و ۱۴ نفر دیگر را به اتهام اجرای یک کارزار ۲۰ ساله مبارزه با تروریسم مواد‌مخدر و خرید و فروش کوکائین علیه ایالات متحده متهم کرده، مبادله زندانیان آمریکایی با الکس ساب، بر اتهامات جاری ایالات متحده علیه مادورو تاثیری ندارد.

الکس ساب، بازرگان کلمبیایی که در رابطه با اتهامات پولشویی تحت پیگرد بود و در مجمع‌الجزایر «دماغه سبز» (کیپ ورد) در بازداشت به سر می‌برد، اواخر مهر ۱۴۰۰ پس از شانزده ماه جدال حقوقی، به ایالات متحده مسترد شد.

او خرداد ۱۳۹۹، زمانی که برای سوخت‌گیری هواپیمای خود در مسیر رفتن به جمهوری اسلامی ایران در مجمع‌الجزایر «دماغه سبز» توقف کرده بود، دستگیر شد. مادورو بعدها سفر او را «یک ماموریت بشردوستانه دیپلماتیک» توصیف کرد.

آمریکا پیش از این الکس ساب را در رابطه با شبکه عظیم و آلوده به فساد او و سودجویی از واردات و توزیع مواد غذایی در ونزوئلا تحریم کرده بود.

XS
SM
MD
LG