لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

نماینده آمریکا خواستار «اقدام جدی» شورای امنیت در برابر کره شمالی شد


نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو
نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد - آرشیو

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه شنبه آزمایش موشکی کره شمالی و عبور آن از فراز ژاپن را «کاملا غیرمسئولانه و غیرقابل قبول» خواند و در سخنانی در مقر این نهاد بین المللی در نیویورک گفت، شورای امنیت باید اقدام جدی در پاسخ به این اقدام پیونگ یانگ انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی با تاکید بر این که «هیچ کشوری نباید، مانند ۱۳۰ میلیون نفری که در ژاپن (شاهد آن) بودند، پرواز موشک‌ها را در آسمان خود ببیند،» گفت کره شمالی تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده و «از این رو من معتقدم باید یک اتفاق جدی بیافتد.»

ژاپن و کره جنوبی ساعات ابتدایی سه شنبه به وقت محلی از پرتاب یک موشک کره شمالی و عبور آن از حریم هوایی آن کشور خبر دادند؛ خبری که وزارت دفاع ایالات متحده نیز اندکی بعد آن را تایید کرد و گفت با همپیمانان واشنگتن در توکیو و سئول در حال بررسی جزئیات مربوطه است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در ادامه گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان این که «دیگر کافی است،» ابراز امیدواری کرد چین و روسیه در نشست عصر امروز برای بررسی آن که چه کارهای دیگری در قبال کره شمالی می‌توان انجام داد، به همکاری با دیگر اعضای شورای امنیت ادامه دهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده نیز پیشتر در بیانیه‌ای که کاخ سفید در همین زمینه منتشر کرده است، گفت دنیا پیام جدید کره شمالی را واضح و رسا دریافت کرد: این رژیم هیچ استاندارد بین المللی را محترم نمی داند و به همسایگان و اعضای سازمان ملل متحد توهین می کند.

پیونگ یانگ دو هفته پیش در واکنش به تحریم‌های جدید شورای امنیت جزئیات طرح حمله به جزیره گوام – که قلمرو آمریکا محسوب می‌شود – را منتشر کرد؛ که بر اساس آن، در صورت تصمیم به حمله، چهار موشک «هواسونگ-۱۲» از آسمان ژاپن عبور کرده و در سواحل گوام فرود می‌آیند.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی جداگانه از قول دو مقام آمریکایی نوشت که موشک پرتاب شده کره شمالی احتمالا از نوع بالیستیک با برد متوسط بوده و بررسی‌ها در مورد جزئیات اطلاعات مربوط به آن، به ویژه در این مورد که آزمایش موفقیت آمیز بوده یا نه، همچنان در جریان است.

این مقام‌ها، به شرط فاش نشدن هویت خود به رویترز گفته‌اند، بر اساس اطلاعات اولیه ای که به دست آمده، به نظر می رسد موشکی که از پایگاهی در نزدیکی پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی پرتاب شده و از آسمان ژاپن عبور کرده، از نوع کی‌ان-۱۷ یا هواسونگ-۱۲ بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG