لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

اهمیت حمایت از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد وظیفه دشواری بر دوش دارد. مسئول پیشبرد حقوق بشر و حقاظت از آن در سراسر جهان است. به عبارت دیگر، از جانب کسانی که دولت هایشان آنها را خاموش کرده اند، سخن می گوید.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از شورای حقوق بشر به یک دلیل ساده پشتیبانی می کند، ماموریت و مسئولیت های آنرا باور دارد:

*** ما می دانیم این شورا می تواند ابزار ارزشمندی باشد، که تعهداتی را که هر ملتی دارد، یاد آور شود و کشورها را وقتی معیارهای بین المللی را رعایت نمی کنند، مسئول بداند.

آقای کری گفت جامعه مدنی بهترین متحد شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد است. بنابر این، بویژه ناراحت کننده است که افرادی مانند فعالان، روزنامه نگاران، سازمان دهندگان جامعه، متفکران منتقد، تمام کسانی که ایدئولوژی های افراطی را رد می کنند، در حالی که راهی برای بیان امیدها و ابراز صلح جویانه ناراحتی ها به مرم نشان می دهند، در تنگنا قرار داشته باشند. امروز، بسیاری از مردم در مکان های زیاد با محدودیت های دهشتناکی بر آزادی ها و حقوقشان، از جمله در برخی موارد حق زندگی، روبرو هستند.

در سوریه، غیرنطامیان بین حملات وحشتناک افراطی های خشن مانند داعش، و دیکتاتور بی رحمی که با گازهای شیمیایی به مردم خود حمله می کند، آنها را گرسنه نگاه می دارد، و هدف بمب های بشکه ای قرار می دهد، به دام افتاده اند.

در کره شمالی دهها هزار نفر در شرایطی غیرانسانی بسر می برند، از طریق گرسنگی، شکنجه، حبس و اعدام کنترل می شوند؛ و در مناطقی در شرق اوکراین، مردان، زنان و کودکان کشته می شوند. به گفته جان کری آنها با شکنجه، تجاوز جنسی، بازداشت های خودسرانه، ربوده شدن برای باجگیری، و کار اجباری روبرو هستند.

آقای کری گفت «ما، به اتفاق، باید صدای کسانی باشیم که توسط رهبرانشان خاموش می شوند. باید بارقه امید برای کسانی باشیم که روزهایشان را بدون دلیل در تاریکی و در سلول های تاریک در جایی در جهان سپری می کنند. ما باید منبع امید برای کسانی باشیم که می ترسند رنج آنها ممکن است هرگز به پایان نرسد، یا هرگز درک نشود. این شورا آن نوع سازمانی است که جهان به شدت نیاز دارد. »

XS
SM
MD
LG