لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

پرزیدنت ترامپ: «هدر ناوئرت» سفیر آمریکا در سازمان ملل می شود


خانم ناوئرت از دو سال پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شده بود.
خانم ناوئرت از دو سال پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا در یک اعلام خبری کوتاه تایید کرد که «هدر ناوئرت» سخنگوی فعلی وزارت خارجه آمریکا را به عنوان سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل متحد منصوب کرده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در گفتگوی کوتاه با خبرنگاران علاوه بر اعلام خبر انتصاب خانم ناوئرت، گفت که «ویلیام بار» گزینه او برای انتصاب وزارت دادگستری یا دادستانی کل خواهد بود.

هر دو این سمت ها، نیاز به تایید سنای آمریکا خواهند داشت. به نظر می رسد این دو گزینه راه مشکلی در سنا نداشته باشند. در حال حاضر سنا با اکثریت یک رای در دست جمهوریخواهان است و از ژانویه که اعضای تازه انتخاب شده به سنا می پیوندند، اکثریت جمهوریخواهان با سناتورهای بیشتر تقویت شده است.

پنجشنبه شب، خبرگزاری رویترز و شبکه خبری سی.ان.ان از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای انتصاب هدر ناوئرت به عنوان سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل خبر داده بودند.

خانم هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا است و جایگزین خانم نیکی هیلی خواهد شد که به تازگی از مقام خود استعفا کرده است. جانشین خانم هیلی باید تایید سنای آمریکا را نیز کسب کند.

هدر ناوئرت در مقام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یکی از چهره‌های فعال در موضعگیری علیه جمهوری اسلامی بود و با توجه به سابقه روزنامه‌نگاری در شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا٬ به اخبار و امور بین‌المللی تسلط و احاطه داشت.

او همچنین حضور فعالی در توییتر دارد و برخی توییت‌های او به ویژه در مسائل بحران‌های منطقه‌ای از جمله ایران مورد توجه بسیار قرار گرفت. از جمله خانم ناوئرت در آبان ماه امسال همزمان با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیشکر هفت تپه در توییتی به رهبر جمهوری اسلامی طعنه زد و نوشت: «خامنه‌ای ادعا می‌کند که در جهان، مانند ایران دموکراسی واقعی وجود ندارد. یادآوری: در دموکراسی‌های واقعی کارگرانی را که برای حقوق و دستمزد خود به اعتراضات مسالمت آمیز دست می‌زنند دستگیر نمی‌کنند.»

انتصاب «ویلیام بار» اهمیت زیادی دارد. او جانشین «جف سشنز» خواهد شد که یک ماه پیش اعلام کرد به درخواست رئیس جمهوری استعفا داده است.

دادستان کل یا وزیر دادگستری مسئول تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا باید باشد، اما آقای سشنز در همان ابتدای کار خود را از این تحقیقات معاف کرده بود و همین موجب ابراز ناراحتی رئیس جمهوری آمریکا شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG