لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

رای گیری سازمان ملل علیه اقدامات حماس؛ نیکی هیلی از دیگر کشورها خواست علیه گروه فلسطینی رای دهند


هیلی از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است که از پیش‌نویس قطع‌نامه آمریکا حمایت کنند
هیلی از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته است که از پیش‌نویس قطع‌نامه آمریکا حمایت کنند

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، گفت که واشنگتن رای‌گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه‌ آمریکا در محکومیت حماس را «بسیار جدی» می‌گیرد.

هیلی از کشورهای عضو سازمان ملل خواست که از پیش‌نویس قطع‌نامه آمریکا حمایت کنند. این قطعنامه اقدام‌های حماس در فلسطین را محکوم می‌کند و خواستار کنار گذاشتن «خشونت» از سوی این گروه است.

اگر این پیش‌نویس تصویب شود، این نخستین بار خواهد بود که مجمع عمومی سازمان ملل علیه حماس موضع می‌گیرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نامه‌ای از هیئت دیپلماتیک سازمان ملل خواست به پیشنهادهای احتمالی برای اصلاح‌ این قطعنامه هم رای منفی دهند. به گفته او این قطع‌نامه با دقت زیادی تنظیم شده تا به مشکل خاصی اشاره کند.

پیش از این برایان هوک، نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران، گفته بود یکی از هدف‌های تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش برای مسدود کردن کمک‌های تهران به گروه‌های تروریستی چون حماس و حزب‌الله لبنان است.

برایان هوک در دیداری با نخست‌وزیر اسراییل گفته بود که پس از آغاز دوباره تحریم‌ها «در موضعی قرار داریم که واقعا دنبال جریان‌های مالی برویم که ایران برای تامین حماس و حزب‌الله، تکثیر موشک و تمام تهدیدها علیه صلح و امنیت استفاده می‌کند.»

مقام مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه ای با شبکه ۲۴ تلویزیون اسرائیل گفته بود تحریم‌ها «فرصتی برای دستیابی به یک توافق بهتر است که نه تنها به برنامه هسته‌ای ایران می‌پردازد، بلکه موشک‌های بین قاره ای بالستیک، تروریسم، تهدیدهای سایبری، تامین مالی ترور، تخاصم دریایی، و حمایت‌ها از حزب‌الله و حماس را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG