لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

واکنش‌ها به استعفای نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد


آقای ترامپ در نشست خبری با خانم هیلی خدمات او را ستایش کرد.
آقای ترامپ در نشست خبری با خانم هیلی خدمات او را ستایش کرد.

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در یک نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید رسما اعلام کرد از مقام خود کناره گیری می‌کند.

پرزیدنت ترامپ ضمن قدردانی از خدمات خانم هیلی و موافقت با استعفایش گفت، نیکی هیلی تا آخر سال در این مقام می‌ماند و گزینه پیشنهادی برای جانشینی او ظرف دو یا سه هفته آینده معرفی می‌شود.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله در پیامی در توئیتر نوشت: از صمیم قلب از نیکی هیلی بابت خدمات فوق العاده اش در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد سپاسگذاری می‌کنم.

وی با انتشار بیانیه‌ای به همین مناسبت گفت، ارزیابی روشن و صریح خانم هیلی از تهدیدهای جهانی، و همچنین اصلاحات مورد نیاز در درون سازمان ملل متحد، نمایش بهترین شکل از رهبری آمریکا بود.

ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نیکی هیلی را یک اصلاح‌طلب جسور و بی‌پروا خواند و نوشت، او قهرمان بی‌بدیل حقیقت، واقع‌گرایی اصولی و کرامت انسانی در سازمان ملل متحد است.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیکی هیلی را صدای رسا و نیرومندی در دفاع از منافع آمریکا و اصول دموکراتیک در عرصه جهانی دانست و گفت او برای بهتر شدن دنیا با دوست و دشمن در افتاد.

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در تقدیر از خدمات خانم هیلی گفت، آمریکا به واسطه کارهای مداوم شما جهت ارتقای دموکراسی، حقوق بشر و ثبات در جهان، قدرتمندتر است.

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام کارنامه نیکی هیلی را در سازمان ملل خارق العاده دانست و گفت او سطحی از کارآمدی را به نمایش گذاشت که پیش از او به ندرت کسی در این مقام نشان داده بود.

لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس سنا از حزب جمهوریخواه است. نیکی هیلی هم پیش از آن که اوایل سال ۲۰۱۷ کار خود را در سازمان ملل آغاز کند، فرماندار کارولینای جنوبی بود.

مارکو روبیو نماینده جمهوریخواه فلوریدا در سنا نیز در پیامی توئیتری نوشت، نیکی هیلی صدای رسایی برای ایالات متحده در سازمان ملل متحد و همچنین در دفاع از اخلاقیات در این نهاد بین المللی بود.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، در توئیتی از رهبری قدرتمند نیکی هیلی در نمایندگی سازمان ملل تقدیر و از ایستادگی او در دفاع از منافع آمریکا، و همچنین متحدش اسرائیل، قدردانی کرد.

مارک دوبوویتز رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» نیز با انتشار پیامی در شبکه توئیتر گفت، تاریخ نیکی هیلی را به عنوان کارآمدترین نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد به خاطر خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG