لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

درخواست آمریکا از بریتانیا از طریق سفیر ایالات متحده: موضع خود را درباره توافق ایران تغییر دهید


وودی جانسون سفیر آمریکا در کنار پرزیدنت ترامپ
وودی جانسون سفیر آمریکا در کنار پرزیدنت ترامپ

آمریکا از طریق سفیر خود در بریتانیا، نزدیک ترین متحد ایالات متحده از لندن خواست موضع خود را در باره توافق اتمی مناقشه برانگیز با ایران تغییر دهد و به جای ایستادن در کنار اتحادیه اروپا برای حمایت از توافق برجام با ایران، از موضع پرزیدنت ترامپ حمایت کند.

وودی جانسون سفیر آمریکا در بریتانیا در مقاله اش در روزنامه تلگراف، بریتانیا را به چالش کشید و خواست از همسایگان اروپایی خود که هنوز از ادامه تجارت با ایران حمایت می کنند، فاصله بگیرد و در اعمال تحریم های سنگین علیه تهران با آمریکا همکاری کند.

آقای جانسون آشکارا به شرکت های بریتانیایی هشدار داد که به تجارت با ایران پایان دهند، در غیر این صورت، با عواقب جدی در تجارت با آمریکا روبرو خواهند شد.

آقای جانسون در مقاله اش نوشت: آمریکا به فشار علیه ایران شدت می بخشد و می خواهد بریتانیا در کنار ما باشد. زمان آن رسیده است که از توافق ناقص با ایران کنار کشیده شود.

آقای جانسون در همچنین مقاله یادآوری می کند، پرزیدنت ترامپ به صراحت اعلام کرده است، هر شرکتی که منافع تجاری خودش در ایران را بر خواست جهانی مقدم بشمارد، با عواقب جدی در تجارت با آمریکا روبرو خواهد شد.

سفیر آمریکا تاکید کرد تنها با ایجاد جبهه ای واحد می توانیم فشار حداکثری ممکن بر رژیم ایران وارد کنیم و آن ها را وادار کنیم، نهایتا مسیرشان را تغییر دهند و به فعالیت های بدخیم و بی محابا ، هم در داخل و هم خارج پایان دهند.

آقای جانسون افزود: ما از بریتانیا می خواهیم از قدرت قابل توجه دیپلماتیک و نفوذ خود استفاده کند و با ما که تلاش هماهنگ جهانی برای حصول توافقی اصیل و جامع با ایران را هدایت می کنیم، همکاری کند. ما در کنار هم می توانیم صلح و شکوفایی را در ایران به وجود آوریم که جهان خواستار آن است.

روزنامه تلگراف به نقل از یک منبع وزارت خارجه بریتانیا نوشت: لندن به توافق اتمی با ایران پایبند است و آماده گفتگو با دولت و کنگره آمریکا است تا راه هایی را بیابیم که بتوانیم در کنار هم به نگرانی های مشترک در باره فعالیت های منطقه ای ایران بپردازیم.

تلگراف اظهارات الیستر برت معاون خاورمیانه ای وزارت خارجه بریتانیا را نقل می کند که گفته، آمریکا می تواند از ما انتظار همکاری در این رابطه داشته باشد اما برخی از اوقات لازم است، شما علیه دوستانتان هم موضع بگیرید.

بازگشت تحریم‌ها

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG