لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

بن رودز: تهدید دولت اسلامی از شش ماه پیش بیشتر است


قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید، قتل بی رحمانه جیم فولی روزنامه نگار آمریکایی توسط پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی را یک حمله تروریستی علیه آمریکا توصیف کرده است.

بن رودز روز جمعه گفت گروه امروز تهدیدی یزرگتر از شش ماه پیش است، و افزود واشنگتن آماده است وقتی منافعش تهدید می شود علیه آن اقدام کند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در این باره که آیا آمربکا قصد دارد حملات هوایی به سوریه را که دولت اسلامی در آنجا مستقر هست گسترش دهد یانه، اظهار نظر نکرد.

پیشتر در روز پنجشنبه، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری در واشنگتن گفت تهدیدی که از سوی تند روهای گروه دولت اسلامی متوجه امنیت جهانی است، از آنچه تاکنون دیده شده است فراتر می رود.

هیگل ، که یک روز پس از انتشار گزارش گردن زدن جیمز فولی روزنامه نگار آمریکایی سخن می گفت اظهار داشت، « داعش گروهی است پیشرفته با منابع مالی عظیم. ورای یک گروه تروریستی است. ایدئولوژی و پختگی قدرت نظامی استراتژیک و تاکتیکی را درهم می آمیزد. ما باید برای هر اتفاقی آماده باشیم.»

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، که در کنار هیگل بود، دولت اسلامی را سازمانی که «شکست دادن آن فوق العاده دشوار است» توصیف کرد و گفت می تواند مهار شود، اما نه برای همیشه ، و افزود « سازمانی است با یک نگرش استراتژیک آخرالزمانی که سرانجام لازم خواهد بود شکست داده شود. اما پاسخ به این پرسش که آیا می تواند بدون پرداختن به بخشی از تشکیلات آن در سوریه شکست داده شود، منفی است.»

دمپسی در این باره که آیا حملات هوایی امریکا از عراق به سوریه گسترش خواهد یافت توضیحی نداد، اما گفت آمریکا و متحدان منطقه ای آن باید از راه ای دیپلماتیک، سیاسی و نظامی به حضور پیکار جویان دولت اسلامی در شمال و غرب عراق و شرق سوریه بپردازند.

XS
SM
MD
LG