لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

همکاری آمریکا و ترکیه


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا درسفراخیربه ترکیه درباره مجموعه ای ازمسائل مهم، ازجمله مقابله با تروریسم، پایان دادن به خشونت درسوریه، وبهبود مناسبات ترکیه واسراییل، با احمت داووت اوغلو وزیرامورخارجه ترکیه به بحث وتبادل نظر پرداخت.
کری درگفت وگوبا خبرنگاران، نخست به ان سمدینگهوف دیپلمات 25 ساله آمریکایی که توسط طالبان کشته شد ادای احترام کرد. کری خانم سمدینگهوف را "یک زن جوان فروتن وآرمانگرا که می خواست کتاب های درسی برای دانش آموزان بیاورد وآنها را برای ساختن آینده ای بهتریاری دهد " توصیف کرد وگفت تروریست های طالبان، که ماموریتشان نه آموزش یا کمک، بلکه نابودی و ویرانی بود، به او وهمکارانش حمله کردند.
جان کری گفت این عمل شرورانه ترین مظهرتروریسم است. اما آن گونه که جهان باید تا حالا فهمیده باشد، آمریکا دربرابر تروریسم کوتاه نمی آید و نخواهد آمد، و به کار برای بهبود زندگی مردم دیگر ادامه خواهد داد.
ترکیه وآمریکا درباره کوشش برای نبرد با تروریسم در تمام شکل های آن بحث کردند. آمریکا بر کار دولت ترکیه برای پایان دادن به خشونتی که سه دهه کشور را گرفتارکرده است ارج می نهد. آمریکا از تعهد حزب کارگران کردستان – پ کا کا – به زمین گذاشتن سلاح های خود استقبال می کند. آقای کری گفت صلح پایداربه بهبود زندگی تمام شهروندان ترکیه کمک خواهد کرد. بازنویسی قانون اساسی ترکیه فرصتی جهت پی ریزی شالوده یک آینده مشترک برای تمام ترک ها فراهم می آورد. جان کری اهمیت حفاظت از حقوق جهانی آزادی های اساسی در قانونی که تنوع چشمگیرجامعه ترکیه را منعکس کند تکرارکرد.
درمورد سوریه، آمریکا وترکیه به همکاری بسوی هدف مشترک انتقالی صلحجویانه درداخل کشور ادامه می دهند. ترکیه سخاوتمندانه مرز خود با سوریه را بازنگاهداشته است ، وبه صدها هزار آواره اجازه می دهد از وضعیت انسانی درسوریه که روز به روزبدتر می شود فرارکنند.
درجای دیگر درخاورمیانه، ایالات متحده آمریکا امیدواراست توافق برای عادی سازی مناسبات بین ترکیه واسراییل امنیت و همکاری درسراسرمنطقه را تقویت کند.
ترکیه درکوشش های آمریکا برای مقابله با تروریسم، انتقال سریع و صلحجویانه درسوریه، و پیشبرد صلح درخاورمیانه بزرگتر، همچنان شریکی مهم خواهد بود.
XS
SM
MD
LG