لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

پرزیدنت ترامپ: با تیم اطلاعاتی‌ام درباره ایران، داعش و دیگر موارد توافق دارم


کاخ سفید این عکس از دیدار پنجشنبه شب سران نهادهای اطلاعاتی آمریکا با پرزیدنت ترامپ را منتشر کرد.
کاخ سفید این عکس از دیدار پنجشنبه شب سران نهادهای اطلاعاتی آمریکا با پرزیدنت ترامپ را منتشر کرد.

یک روز بعد از انتقاد رئیس جمهوری ایالات متحده از گزارش سران نهادهای اطلاعاتی آمریکا، پرزیدنت دونالد ترامپ پنجشنبه شب با انتشار عکسی از دیدار خود با سران نهادهای اطلاعاتی، گفت که او با اعضای جامعه اطلاعاتی درباره ایران، داعش، کره شمالی و دیگر موارد با آنها توافق کامل دارد.

دونالد ترامپ شامگاه پنجشنبه ۱۱ بهمن در پیامی در توئیتر نوشت: «همین الان گفت‌وگویی بسیار خوب با تیم اطلاعاتی انجام دادم که به من گفتند رسانه‌ها گفته‌های آن‌ها در جریان جلسه کمیته سنا را نادرست منتقل کردند. ضمن این که ما به طور کامل در مورد ایران، داعش، کره شمالی و دیگر موارد موافق هستیم.»

به این پیام عکسی از حضور سران اطلاعاتی در دفتر کار ریاست جمهوری در کاخ سفید ضمیمه شده بود.

در ادامه پیام که در توئیت دیگری منتشر شده، پرزیدنت ترامپ گفت: «اظهارات آن‌ها را رسانه‌ها تحریف کردند. توصیه من به شما این است که متن کامل اظهارات آن‌ها را بخوانید.»

رئیس جمهوری آمریکا گفته است: « روایت نادرست برای کشور خوب نیست. من برای جامعه اطلاعاتی ارزش قائلم. ما مذاکره بسیار خوبی داشتیم و همه ما همسو و هم‌نظر هستیم.»

روز سه شنبه، دن کوتس رئیس نهاد «اطلاعات ملی» آمریکا، جینا هسپل رئیس اطلاعات مرکزی «سی‌آی‌ای» و کریستوفر ری رئیس پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» در مورد تهدیدهای امنیتی آمریکا در جلسه سنا سخن گفتند.

جامعه اطلاعاتی روز سه شنبه در گزارش سالانه خود به کنگره، درباره ارزیابی در خصوص برنامه هسته ای ایران اعلام کرده بود که این کشور در حال حاضر به دنبال توسعه توانایی نظامی هسته ای خود نیست.

بعد از آن، روز چهارشنبه، پرزیدنت ترامپ در توئیت‌هایی از ارزیابی دستگاههای اطلاعاتی آمریکا در مورد خطرات ناشی از ایران انتقاد کرد.

وی گفت: «به نظر می رسد افراد اطلاعاتی در مورد خطرات ایران به شدت منفعل و خام هستند. آنها در اشتباه هستند! وقتی من رئیس جمهوری آمریکا شدم، ایران همه جای خاورمیانه و فراتر از آن مشکل درست می کرد. از زمان پایان دادن به توافق هسته ای فاجعه بار با ایران، آنها بسیار فرق کرده اند...»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «...[ایران] به طور بالقوه منبع تهدید و درگیری است. آنها [ایرانی‌ها] در حال آزمایش راکت‌ها (همین هفته پیش) و چیزهای دیگر هستند، و دیگر دارند خیلی خطرناک می‌شوند. اقتصاد آنها حالا دارد سقوط می‌کند و این تنها عامل بازدارنده آنها است. مراقب ایران باشید. شاید [افراد] اطلاعاتی باید به مدرسه برگردند [کارشان را یاد بگیرند]!»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG