لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

پرزیدنت ترامپ پس از بازداشت متهم بسته های مشکوک: نباید اجازه دهیم خشونت سیاسی در آمریکا ریشه بگیرد


پرزیدنت ترامپ روز جمعه در یک سخنرانی در کاخ سفید از بازداشت مظنون ارسال این بسته ها خبر داد.
پرزیدنت ترامپ روز جمعه در یک سخنرانی در کاخ سفید از بازداشت مظنون ارسال این بسته ها خبر داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در پی بازداشت متهم مرتبط با ارسال بسته های مشکوک به چهره های سرشناس منتقد خود گفت، افتخار دارم که بگویم نیروهای امنیتی متهم را بازداشت کردند و آنها کار فوق العاده ای کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۴ آبان گفت این اقدامات وحشت آفرین جایگاهی در کشور ما ندارند.

او گفت خواستار استفاده از همه منابع مورد نیاز شده است تا عدالت در این باره به سرعت اجرا شود.

او گفت ما نباید هیچ وقت اجازه دهیم که خشونت سیاسی در آمریکا ریشه بگیرد و به عنوان رئیس جمهوری اجازه چنین اتفاقی را نخواهم داد.

دونالد ترامپ همچنین از اف بی آی، سرویس مخفی، پلیس نیویورک، و همه کسانی که در کشور تلاش کردند که متهم «به این سرعت» دستگیر شود، تشکر کرد.

او گفت آمریکاییان باید متحد شوند تا به دنیا نشان دهیم چقدر با عظمت هستیم.

مقامات فدرال آمریکا پیشتر اعلام کردند یک مرد را روز جمعه در ارتباط با ارسال بسته های مشکوک برای منتقدان مطرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، مقامات می گویند این مرد در منطقه میامی به بازداشتگاه منتقل شده است. رسانه های آمریکایی نام او را «سزار سایوک» منتشر کرده اند و می گویند بیش از ۵۰ سال دارد. گزارش شده وی سابقه کیفری دارد.

تلویزیون های محلی یک خودروی ون را که با یک کامیون حمل می شد، نشان دادند. ماموران سعی کردند این خودرو را با پارچه ای آبی رنگ بپوشانند. هر چند تصاویری که بعدا منتشر شد نشان می دهد روی پنجره های این خودرو عکس هایی علیه چهره های دموکرات و شبکه سی ان ان وجود داشت.

خودروی ون متعلق به متهم
خودروی ون متعلق به متهم

پیشتر گزارش شده بود تمرکز ماموران بر ایالت فلوریدا است. گزارش شده که ماموران با استفاده از دی.ان.ای متهم را دستگیر کردند.

جف سشنز، دادستان کل آمریکا نیز بعد از ظهر جمعه در یک کنفرانس خبری گفت این متهم در صورت گناهکار بودن ممکن است به ۵۸ سال زندان محکوم شود هر چند ادامه تحقیقات ممکن است برخی از اتهامات برداشته شود و یا برخی اتهامات افزوده شود که باعث تغییر میزان محکومیت احتمالی خواهد شد.

او با ذکر اینکه متهم هنوز بیگناه است مگر آنکه جرمش اثبات شود، گفت خشونت سیاسی در آمریکا جایی ندارد و با سیستم سیاسی آمریکا سازگار نیست. او گفت هرکس مرتکب خشونت سیاسی شود طبق قانون تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

روز جمعه گزارش شد که تعداد بسته های مشکوک کشف شده افزایش یافته است.

برخی از این بسته ها برای باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا، و هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش آمریکا، ارسال شده بود.

کسانی که تاکنون هدف بسته های مشکوک قرار گرفته اند همه از چهره های منتقد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هستند؛ از جمله رابرت دونیرو بازیگر سرشناس سینما. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان که مورد انتقاد دونالد ترامپ بوده نیز هدف قرار گرفته است.

برخی چنین ادعا می‌کنند که رویکرد پرزیدنت ترامپ در برابر افراد و رسانه‌های رقیب زمینه‌ساز این اقدام است. در مقابل، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه این ادعا که رویکرد پرزیدنت ترامپ موجب دامن زدن به شکاف سیاسی در جامعه شده است را رد کرد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید این تصور که رئیس جمهوری در واقع مسئول ارسال بسته‌های تهدیدآمیز برای برخی منتقدان یا رقبایش است را رد کرد و آن را ادعایی «خفت‌‌بار» و مایه ننگ دانست.

به گفته او، مسئولیت رئیس جمهوری بیشتر از مسئولیت سناتور برنی سندرز نیست، که یکی از طرفدارانش سال پیش در جریان تمرین بیس بال جمهوریخواهان اقدام به تیراندازی کرد و در شبکه‌های اجتماعی نوشت به دلیل تفاوت دیدگاهشان این کار را کرده است.

پیش از این واکنش خانم سندرز، پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت که «بخش بسیار بزرگی از عصبانیتی که امروز در کشور شاهد هستیم، دلیلش گزارش‌های غلط و نادرست رسانه‌های عمده (جریان اصلی) است که من آنها را رسانه‌های جعلی می‌خوانم.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام توئیتری خود، بدون اشاره به نام خاصی، از این رسانه‌ها خواست که «به سرعت» رویکرد خود را اصلاح کنند.

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او پیشتر ارسال بسته‌های مشکوک را اقدامی «بزدلانه» خوانده و ضمن محکوم کردن آن گفتند، اینگونه اقدامات جایی در این کشور ندارد.

این بسته ها که حاوی ابزار انفجاری بوده به کسی آسیبی نرسانده است، اما با نزدیک شدن به زمان انتخابات کنگره، به اختلافات دموکرات ها با رئیس جمهوری دامن زد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن محکوم کردن ارسال این بسته ها، در سخنانی گفته بود که خشونت سیاسی در آمریکا جایگاهی ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG