لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۵

بهیار ارتش در جنگ ویتنام نخستین کسی که از پرزیدنت ترامپ مدال افتخار گرفت


جیمز مک‌کلاگن در سال ۱۹۶۹ و وقتی ۲۳ ساله بود به جبهه‌های جنگ ویتنام اعزام شد. او اکنون ۷۱ ساله و ساکن ایالت میشیگان است.
جیمز مک‌کلاگن در سال ۱۹۶۹ و وقتی ۲۳ ساله بود به جبهه‌های جنگ ویتنام اعزام شد. او اکنون ۷۱ ساله و ساکن ایالت میشیگان است.

جیمز مک‌کلاگن، بهیار ارتش آمریکا که بارها در طول جنگ ویتنام جان خود را برای نجات سربازان آمریکایی به خطر انداخته بود، نخستین کسی است که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از دست او مدال افتخار آمریکا را دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ بعد از ظهر دوشنبه این بالاترین نشان ایالات متحده را طی یک مراسم رسمی در کاخ سفید به او اعطا کرد. مک‌کلاگن در سال ۱۹۶۹ و وقتی ۲۳ ساله بود به جبهه‌های جنگ ویتنام اعزام شد.

وی که در بهبوبه جنگ به «هویی یون هیل» رفته بود، داوطلب شد به منطقه موسوم به «قتلگاه» برود و به همقطاران خود که زخمی شده بودند، خدمات پزشکی و درمانی ارائه کند؛ و همانجا بود که خود هدف ترکش خمپاره قرار گرفت و زخمی شد.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای که ماه گذشته میلادی منتشر کرد گفت جیمز مک‌کلاگن «به صورت داوطلبانه، در ۹ مورد جداگانه، جان خود را به خطر انداخت تا همقطاران زخمی خود را نجات دهد که خود نیز در سه ماموریت مجروح شد، اما از ترک منطقه خودداری کرد و با شجاعت در میانه آتش باری دشمن در محل ماند تا از آمریکایی‌های زخمی دفاع کند و با مداوای آنها، جان آنها را نجات دهد.»

آقای مک‌کلاگن اکنون ۷۱ ساله است و در ایالت میشیگان زندگی می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG