لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

ترامپ از تخفیف مالیاتی ۲۰ درصدی برای شرکت های آمریکایی خبر داد


با اعلام تیم اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا و نامزد شدن استیون منوشن به عنوان وزیر خزانه داری و ویلبر راس به عنوان وزیر بازرگانی، او وعده داده است مالیات شرکت‌های آمریکایی را از ۳۵ درصد کنونی به ۱۵ درصد کاهش دهد و مقررات دست و پاگیر مالیاتی را از میان بردارد.

آقای ترامپ با صراحت از امکان تخفیف ۲۰ درصدی مالیات‌ها بر شرکتهای آمریکائی سخن گفته بود. او گفته بود: «یکی از کارهایی که برای نگه داشتن شرکتها در آمریکا انجام می‌دهیم پائین آوردن مالیاتهاست که امیدوارم از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش یابد.»

اما بی‌درنگ پس از اعلام چنان تخفیفی در مالیات بر شرکت‌های آمریکایی، رسانه‌ها گزارش دادند که شرکت هایی نظیر شرکت برکشایر هاتاوی متعلق به وارن بافت، میلیاردر بزرگ آمریکایی، از این تخفیف ۲۹ میلیارد دلار سود خواهد برد.

البته آقای ترامپ در توئیترهای پیاپی برای این تخفیف شرایطی قائل شد و از جمله اعلام کرد که آن دسته از شرکت‌های آمریکایی که در خارج از کشور فعالیت دارند برای کالاهایی که به آمریکا صادر می کنند باید ۳۵ درصد مالیات گمرکی بپردازند.

آقای ترامپ در ادامه توئیترها شمار دیگری از شرکتها را به فهرست افزود، از جمله شرکت‌هایی که کارگرانشان را اخراج کنند و کارخانه‌ای را در کشور دیگر احداث کنند؛ در ادامه آمده است که شرکتها می‌توانند کارخانه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی خود را در هر یک از ۵۰ ایالت آمریکا جا به جا کنند بی آنکه مالیات یا تعرفه‌ای بر آنها تحمیل شود.

از جمله موارد دیگر تغییر در سیاست‌های اقتصادی، کاستن از تخفیف‌های مالیاتی بر بهره وام مسکن و نیز کاهش مشوق‌های مالیاتی برای سازمانهای خیریه است.

با این همه، باید گفت هرچند کنگره در کنترل جمهوریخواهان است اما احتمال دارد همه سیاست‌های اقتصادی و مالیاتی دولت ترامپ مورد موافقت همه جمهوریخواهان در سنا و مجلس نمایندگان نباشد و این سیاست‌ها علاوه بر مخالفت دمکراتها مخالفت شماری از جمهوریخواهان کنگره را نیز به دنبال بیاورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG