لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۸

پرزیدنت ترامپ: نگران دوستی رئیس سابق اف‌بی‌آی و مسئول تحقیقات درباره روسیه هستم


رئیس جمهوری آمریکا در تازه ترین اظهارنظر درباره تحقیقات ارتباط احتمالی روسیه با کارزار انتخاباتی او، گفته است از اینکه مسئول این تحقیقات با رئیس برکنار شده اف بی آی دوست است، نگران است.

آقای ترامپ روز جمعه ۲ تیر در گفت و گو با فاکس نیوز گفت که به نظر او این دوستی دردسر ساز است. از او درباره برکناری مسئول این تحقیقات پرسیده شد که پرزیدنت ترامپ بدون پاسخ، گفت، باید منتظر ماند و دید.

اشاره آقای ترامپ به رابرت مولر مسئول تحقیقات درباره ارتباط احتمالی روسیه با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ است. آقای مولر قبل از جیمز کومی، ۱۳ سال رئیس اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف بی آی بود.

رئیس جمهوری آمریکا بیش از یک ماه پیش، جیمز کومی رئیس اف بی آی را ناگهان برکنار کرد. این اقدام با واکنش تند دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان روبرو شد. چون آقای کومی در مرکز تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا بود. دموکرات ها گفتند پرزیدنت با اینکار بر روند تحقیقات اثر گذاشته است. ادعایی که از سوی آقای کومی در شهادت در کنگره نیز بیان شد.

بعد از برکناری کومی، درخواست هایی برای انتخاب یک فرد مستقل برای ادامه تحقیقات مطرح شد که وزارت دادگستری آمریکا آقای مولر را برگزید که حمایت هر دو حزب را دارد.

گزارش جدید واشنگتن پست

انتقاد آقای ترامپ از رابطه دوستی مولر و کومی در حالی صورت گرفته که روز جمعه، واشنگتن پست گزارش جدیدی از نقش پوتین در انتخابات سال گذشته منتشر کرد.

به گزارش واشنگتن پست، در ماه آگوست یعنی سه ماه قبل از انتخابات، پرزیدنت اوباما يك گزارش محرمانه از CIA دريافت كرد که در اين گزارش آمده بود، پوتين برای شكست يا دست كم صدمه زدن به نامزد دموكرات ها دستور مستقيم صادر كرده است.

▪️سي بي اس سال گذشته تائيد كرد كه مقامات امنيتي #آمریکا از اين دستور تصويب شده پوتين آگاهي داشته اند اما بنا به دلايلي نخواستند اين موضوع را فاش كنند.چه اينكه نگران اين موضوع بودند تا منابعشان در اين خصوص به خطر بيفتد.

روز جمعه، آدام انتونس خبرنگار واشنگتن پست به سی ان ان گفت اطلاعاتی که مورد استناد سازمان سیا بود، از درون دولت روسیه بدست آمده و این اطلاعات به اندازه‌ای قوی بوده که افرادی که آن را دیده و رویت کرده‌اند شوکه شدند.

واشنگتن پست می گوید دلیل عدم افشاگری درباره این موضوع امنیت منابع اطلاع دهنده بودند.

خبرنگار واشنگتن پست به سی ان ان گفته، دولت اوباما همان زمان تنها به روسیه هشدار داده بود که چنین کاری نکند. به عقیده کاخ سفید هرگونه اقدام علنی می تواند باعث بدتر شدن وضعیت انتخابات و تاثیر مستقیم بر آن شود.

هنوز کاخ سفید به این گزارش واشنگتن پست واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG