لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

پرزیدنت ترامپ: رهبر کره شمالی از فرصت بوجود آمده بهره خواهد برد


سخنرانی پرزیدنت ترامپ در جمع هوادارانش در شهر دولوث در ایالت مینه سوتا - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸
سخنرانی پرزیدنت ترامپ در جمع هوادارانش در شهر دولوث در ایالت مینه سوتا - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با تاکید دوباره بر این که دیدارش با رهبر کره شمالی موفقیت آمیز بوده، گفت بر این باور است که کیم جونگ اون از این فرصت برای بهبود وضعیت کشورش بهره خواهد برد.

پرزیدنت ترامپ شب گذشته در جمع هوادارانش در شهر دولوث در ایالت شمالی مینه سوتا گفت که موفقیت دیدار ۲۲ خرداد ماه او و رهبر کره شمالی در سنگاپور پاسخی به منتقدانش است.

او گفت «همانگونه که می دانید من به تازگی، پس از دیدار با کیم جونگ اون، از سنگاپور برگشتم. با هم روابط خوبی ایجاد کردیم که خیلی مهم است. برخی نمی‌خواستند من این کار را بکنم، ولی نتیجه داد.»

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد رهبر کره شمالی «کشورش را به یک کشور موفق تبدیل خواهد کرد. بگذارید این مساله را بازگو کنم؛ یک سال و نیم پیش هیچکس چنین تصوری نمی کرد.»

پرزیدنت ترامپ افزود «حالا همه شما در امنیت هستید. رویداد بزرگی بود؛ اتفاق بزرگی رخ داد و همه در آسیا این دستاورد بزرگ ما را جشن گرفتند، زیرا شما به من رای دادید.»

وی همچنین با بر شمردن نتایج دیدارش با رهبر کره شمالی گفت که پیونگ یانگ به وعده هایش، از جمله بازگرداندن اجساد سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره، عمل کرده است.

برپایه آمار وزارت دفاع ایالات متحده، در طول جنگ سه ساله کره، حدود ۳۶ هزار نظامی آمریکایی کشته شدند.

آقای ترامپ گفت «بقایای قهرمانان ما که در جنگ کره کشته شدند به ما برگردانده می شود. همین امروز حدود ۲۰۰ مورد برای ما فرستاده شد. کره شمالی حالا نه موشک آزمایش می‌کند، نه آزمایش هسته‌ای انجام می دهد، و نه موشک بر فراز ژاپن شلیک می‌کند. هر آنچه ما می‌خواستیم متوقف کنند را متوقف کردند. حتی سایت‌های آزمایشی خود را منهدم کردند.»

در همین حال، جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده نیز روز گذشته در مورد اجرایی شدن توافق پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی گفت که هفته پرکاری را در پیش دارد.

آقای متیس گفت «ما روز جمعه دیداری در این زمینه در اینجا داریم. سپس هفته آینده به پکن خواهم رفت. همچنین به سئول می روم. ما مشورت‌های خود را ادامه خواهیم داد. همه امور بین ما و کره جنوبی خوب پیش می رود؛ همچنین بین رهبر کره شمالی و همتای کره جنوبی او، و بین من و همتای کره جنوبی ام. وزیر دفاع کره جنوبی روز جمعه برای پیگیری امور در اینجا با من دیداری خواهد داشت.»

طی دیدار تاریخی پرزیدنت ترامپ با رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، وعده داد که شبه جزیره کره را از تسلیحات اتمی عاری خواهد کرد. از آن سو، آمریکا گفته است تا عاری سازی کامل، تحریم‌های بین المللی بر پیونگ یانگ باقی خواهد ماند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG