لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

رئیس جمهوری آمریکا: رویکرد من باعث شد ناتو قوی‌تر از قبل شود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از بازگشت به واشنگتن از اروپا گفت به دلیل رویکرد او در برابر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، این اتحادیه نظامی اکنون قوی‌تر از قبل شده است.

پرزیدنت ترامپ که از دوران تبلیغات انتخاباتی خود خواستار پرداخت سهم منصفانه اعضای ناتو برای تأمین هزینه‌های دفاعی آن بوده است، در نشست هفته گذشته سران ناتو در بروکسل، بار دیگر این موضوع را مطرح کرد.

وی پس از بازگشت از سفر یک هفته‌ای خود به اروپا در شبکه توئیتر نوشت «جلسه فوق العاده‌ای با ناتو داشتم. آنها ۳۳ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کرده‌اند و میلیاردها دلار دیگر نیز در آینده خواهند پرداخت، فقط به خاطر من.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه توئیت نوشت «ناتو ضعیف بود، اما حالا بار دیگر قوی شده است (که برای روسیه بد است). رسانه ها فقط می‌گویند که من در برابر رهبران (کشورها) تند و گستاخ بودم، هرگز حرفی از پول نمی زنند!»

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته و پس از شرکت در نشست سران ناتو، در تهدیدی غیرمستقیم، اعلام کرد که به اعضای ناتو گفته است اگر پیشنهاد قابل توجهی برای تعهدات مالی ناتو نداشته باشند، خیلی ناراضی خواهد بود.

با این که اعضای این ائتلاف نظامی غربی از سال ۲۰۱۴ توافق کرد هر کدام ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه دفاعی اختصاص دهد، هنوز برخی اعضا مانند آلمان یک تا یک و نیم درصد را برای این منظور اختصاص داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG