لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

یادداشت استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ: زنده باد ناتو قوی تر در دوره ترامپ


یادداشتی در روزنامه هیل از سباستین گورکا، استراتژیست پیشین پرزیدنت ترامپ

ناتو شالوده پیروزی غرب در جنگ سرد بود.

رهبری پرزیدنت رونالد ریگان، مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا، و پاپ ژان پل دوم در حفظ وضوح اخلاقی که نهایتا در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ به فرو ریختن دیوار برلین و به سقوط اتحاد جماهیر شوروی و پیمان ورشو منجر شد، حیاتی بود.

اما بین آوریل ۱۹۴۹ و آن شب نوامبر در ۴۰ سال بعد یک نهاد بود که غرب را از آسیب مصون نگاه داشت: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی.

اما امروز ناتو باید خود را بازتعریف کند و برای آن که از سوی نیروهای تهدید کننده جدی گرفته شود باید در چهار حوزه دست به اقدام بزند:

- تمام کشورهای عضو باید مسئولیت افزایش بودجه دفاعی شان را بر اساس سطح توافق شده بر عهده بگیرند و آن منابع را در قابلیت های مورد نیاز ناتو به کار ببندند.

- ناتو باید به شکلی یکپارچه تدابیر بازدارنده ای را در برابر تخاصم های بیشتر روسیه در نظر بگیرد و از کشورهایی که در خط مقدم عملیات آشکار و پنهان ولادمیر پوتین قرار دارند، حمایت کند.

- ناتو باید باید در حوزه دفاع سایبری و عملیات ضد پروپاگاندا از سوی روسیه و چین و دیگر گروه های تروریستی سرمایه گذاری دوباره انجام داده و به آن اولویت ببخشد.

- در آخر، ناتو باید از ملاحظات سیاسی دست برداشته و خود را به نابودی گروهای جهادی سنی، مانند القاعده و داعش، یا شیعه، مانند حزب الله مورد حمایت ایران، متعهد کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG