لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

انتقاد جو بایدن و برخی مقام‌های غربی از اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو


جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده و برخی از مقام‌های کشورهای غربی روز یکشنبه از اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا درباره همکاری‌های مالی واشنگتن و کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، انتقاد کردند.

ترامپ که خود را برای رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا آماده می‌کند، روز شنبه در سخنانی گفت در صورت انتخاب مجدد او به عنوان رئیس جمهوری، ایالات متحده در شرایطی از متحدانش در ناتو در برابر تهاجم روسیه محافظت خواهد کرد که آنها هزینه این محافظت را بپردازند.

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به این اظهارات در بیانیه‌ای گفت: رهبری آمریکا در صحنه جهانی و حمایت از متحدان ما برای حفظ امنیت مردم آمریکا در خانه حیاتی است.

او افزود: «اگر رقیب من، دونالد ترامپ، بتواند دوباره قدرت را به دست بیاورد، در صورت حمله روسیه، مثل روز روشن است‌ که متحدان ما‌ن را در ناتو رها خواهد کرد و به روسیه اجازه می‌دهد هر کاری که می‌خواهد با آنها انجام دهد.»

۳۱ عضو ناتو بر سر پرداخت حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود برای تامین هزینه‌های این پیمان دفاعی غربی به توافق رسیده‌اند، اما برآوردها نشان می‌دهد که تنها ۱۱ عضو این رقم را پرداخت می‌کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در واکنش به اظهارات ترامپ در بیانیه‌ای نوشت: «هر‌گونه صحبتی مبنی بر اینکه متحدان از یکدیگر دفاع نخواهند کرد، تمام امنیت ما از جمله امنیت آمریکا را تضعیف می‌کند و سربازان آمریکایی و اروپایی را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.»

او در عین حال افزود: «هر گونه حمله به ناتو با پاسخی متحد و نیرومند مواجه خواهد شد.»

ولادیسلاو کوسینیاک وزیر دفاع لهستان نیز در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: شعار ناتو «یکی برای همه، همه برای یکی» و یک تعهد ملموس است، تضعیف اعتبار کشورهای متحد به معنای تضعیف کل ناتو است و هیچ کارزار انتخاباتی بهانه‌ای برای بازی با امنیت ائتلاف نیست.»

وزارت امور خارجه آلمان هم پس از اظهارات دونالد ترامپ، پیام «یکی برای همه و همه برای یکی» را با هشتگ «StrongerTogether» به معنای «با همدیگر قو‌تریم» در حساب کاربری انگلیسی خود در ایکس منتشر کرد.

همزمان شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفته است: اظهارات بدون فکر ترامپ در مورد امنیت ناتو و همبستگی فقط به نفع پوتین و روسیه است.

در واکنش به این انتقادها، جیسون میلر، مشاور ارشد کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، گفت: «ترامپ از متحدان ما در ناتو خواست تا هزینه‌هایشان را خودشان پرداخت کنند، اما جو بایدن به آنها اجازه داد تا از مزایای مالیات دهندگان آمریکایی استفاده کنند.»

XS
SM
MD
LG