لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

با مشارکت ۹۰ هزار نیروی نظامی؛ بزرگترین رزمایش ناتو از زمان جنگ سرد آغاز شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

رزمناو «گانستون‌ هال» نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه بندر مبدأ را برای مشارکت در رزمایش سازمان پیمان آتانتیک شمالی ترک کرد و به این ترتیب نخستین حرکت برای آغاز بزرگترین رزمایش ناتو از زمان جنگ سرد انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این رزمایش ناتو تحت عنوان «مدافع ثابت‌قدم ۲۰۲۴» با شرکت بیش از ۹۰ هزار نیروی نظامی کشورهای عضو این پیمان دفاعی غربی، قرار است تا اواخر ماه مه در اروپا و اقیانوس اطلس ادامه یابد.

بیش از ۵۰ شناور از ناوهای هواپیمابر گرفته تا ناوشکن، و همچنین بیش از ۸۰ فروند جت جنگنده، هلیکوپتر و پهپاد، و دستکم ۱۱۰۰ خودروی زرهی شامل ۱۳۳ تانک، و ۵۳۳ خودروی رزمی، در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

در این رزمایش که در برهه مهمی از تاریخ و پس از حمله روسیه به اوکراین و خونبارترین جنگ اروپا طی ۷۰ سال گذشته آغاز می‌شود، طرح‌های منطقه‌ای ناتو تمرین خواهد شد، از جمله اولین برنامه‌های دفاعی که ناتو برای پاسخ به حمله احتمالی روسیه طراحی کرده است.

هرچند ناتو در بیانیه خود در ارتباط با رزمایش به نام روسیه اشاره‌ای نکرده است، اما سند راهبردی اصلی این پیمان نظامی غربی، روسیه را مهم‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید برای امنیت اعضای خود شناسایی می‌کند.

کریستوفر کاوولی، رئیس ستاد فرماندهی اروپایی ایالات متحده، گفته است که در این رزمایش، سازمان ناتو توانایی خود را برای تقویت منطقه یورو-آتلانتیک با حرکت نیروهایش از آمریکای شمالی به نمایش خواهد گذاشت.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیشتر اعلام کرده است که برای مقابله با «چالش‌های امنیتی مشترک»، بودجه نظامی خود را برای سال ۲۰۲۴ میلادی با ۱۲ درصد افزایش به ۲ میلیارد و سی میلیون یورو می‌رساند.

XS
SM
MD
LG