لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

ماکرون درباره ایران و دوست جدیدش در کاخ سفید حرف می زند


گزارشی از تام سنکتن در نشریه «ونیتی فیر»

رئیس جمهوری فرهنگ دوست فرانسه در آستانه سفر خود به ایالات متحده، از نگاه خود برای جمهوری فرانسه، هراس های جهانی اش و رابطه بسیار شخصی خود با دونالد ترامپ توضیح می دهد.

برای رئیس جمهوری فرانسه که در داخل کشور با تلاطماتی از اعتصاب های پیاپی راه آهن، تحصن ایرفرانس و اعتراضات دانشجویی در دانشگاه ها روبرو است، سفر به واشنگتن یک فرصت غنیمت است.

زمانی که مکرون و ترامپ در کنار هم بنشینند درباره مسائل زیادی صحبت خواهند کرد: تجارت، همکاری های نظامی و واکنش های شان به حملات تروریستی. حمایت قاطع مکرون از اقدام نظامی مشترک علیه تاسیسات جنگ افزار شیمیایی سوریه نقش او را به عنوان متحد بین المللی کلیدی ترامپ تثبت کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه ای ادعا کرد نظر ترامپ را درباره ترک سوریه عوض کرد.

رئیس جمهوری فرانسه و آمریکا در مسائل سیاسی اختلافات مشخصی دارند: مکرون از تصمیم ترامپ به خروج از توافق تغییرات اقلیمی پاریس و اعمال تعرفه بر واردات فولاد و همچنین تهدید به پاره کردن توافق هسته ای ایران انتقاد کرده است: «من همیشه درباره اختلافات مان بسیار صریح و رک بوده ام. این که ما متحد هستیم به این معنا نیست که نمی توانیم اختلافاتی داشته باشیم. مساله جور دیگری است. روابط دوجانبه محکم ما در واقع به ما امکان می دهد به اختلافات مان به شکلی سازنده رسیدگی کنیم.»

رهبر فرانسه می گوید: «من مکالمات رک و راستی را که با پرزیدنت ترامپ دارم قدر می دانم. چه در مورد توافق ایران چه بر سر تجارت، من معتقدم واقعا می توانیم به یک فصل مشترک برسیم. فرانسه و ایالات متحده هر دو می خواهند مانع ساخت بمب هسته ای به دست ایران شوند و آرزوی پایان دادن به رفتارهای تجاری نامناسب را دارند... این گفتگوها در زمینه اتحاد دیرپای بین دو کشور انجام می گیرد. این رابطه دوجانبه قوی کلید ماجرا است: فرانسه کهن ترین متحد آمریکاست. ما همیشه در کنار هم خواهیم ایستاد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG