لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

بازتاب دیدار ترامپ نتانیاهو در رسانه‌های اسرائیلی


عنوان خبری اکثر رسانه‌های همگانی در اسرائیل در گزارش‌ها درباره دیدار بین پرزیدنت ترامپ و بنیامین نتانیاهو بود که رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که اگر بتواند، در آئین گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم شرکت خواهد کرد.

از دیدگاه اسرائیلی‌ها، اقدام پرزیدنت ترامپ در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل یک اقدام تاریخی بود، که اگر خود او بتواند در انتقال سفارت خانه از تل آویو حضور داشته باشد، اهمیت سیاسی آن دو چندان می شود.

همه رسانه های اسرائیلی از پذیرایی گرم پرزیدنت ترامپ و بانوی اول امریکا از نتانیاهو و همسرش خبر دادند و یادآوری کردند که این پنجمین بار است که نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهوری ایالات متحده، از هنگام آغاز دوران رسمی ریاست او در ژانویه ۲۰۱۷ دیدار می کند.

وب سایت خبری «وای نت» نوشت که تهدیدهای ناشی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه و همچنین مساله پیشبرد صلح با فلسطینی ها دو موضوع اصلی مورد بحث در این دیدار بوده است.

گیدعون سَعَر یکی از شخصیت های سیاسی برجسته حزب لیکود در مصاحبه ای با بخش عبری رادیو اسرائیل، این دیدار را دارای اهمیت درجه اول دانست و گفت که گروه دستیاران پرزیدنت ترامپ هم اکنون در حال تدوین طرح صلح بین اسرائیل و فلسطینیان هستند. ولی این طرح هنوز نهایی نشده و اسرائیل در این مرحله نیز می تواند امیدوار باشد که شمار بیشتری از انتظارات و نیازهای این کشور در طرح صلح آمریکایی منظور شود و از این رو دیدار دوشنبه ۱۴ اسفند در کاخ سفید دارای اهمیت بسیار بوده است.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که وزیران خارجه چند کشور عربی در دیدار با وزیر خارجه فرانسه و سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، از آن ها خواسته بودند که پرزیدنت ترامپ را تشویق کنند که امتیازات بیشتری به فلسطینی ها بدهد.

رئیس جمهوری امریکا، در آغاز دیداری که با نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید داشت، در حضور خبرنگاران گفت که وی بر این باور است که فلسطینیان بسیار علاقمند هستند گفتگوهای صلح با اسرائیل را از سر بگیرند.

پرزیدنت ترامپ در یک سال اخیر گفته است که او بسیار امید دارد که بتواند در دوران ریاست جمهوری خود، اسرائیل و فلسطینیان را به صلح برساند – امری که هیچ شخصیت دیگری در جهان در انجام آن موفق نبوده است.

روزنامه یدیعوت اهارونوت نوشت که در دیدار بین رهبران دو کشور، همسران آن ها نیز حضور داشتند و این نوعی دیدار خانوادگی بود و این در حالی که پروتکل دیپلماتیک این گونه پذیرای گرمی را ایجاب نمی کند.

سخنان پرزیدنت ترامپ خطاب به نخست وزیر اسرائیل در لحظاتی که روزنامه نگاران در تالار حضور داشتند، به طور برجسته در رسانه های اسرائیلی بازتاب یافت.

روزنامه معاریو بر این بخش از سخنان پرزیدنت ترامپ تاکید گذاشت که گفت: از نظر روابط بازرگانی، ایالات متحده به اسرائیل بسیار نزدیک است و از نظر همکاری های نظامی و امنیتی بین دو کشور نیز همیاری های خوبی جریان دارد.

رئیس جمهوری ایالات متحده افزوده گفت که دولت واشنگتن با فلسطینیان نیز در تماس است و تلاش بسیار به عمل می آورد که طرح صلح آماده شود.

در گزارش معاریو همچنین بر این نکته تاکید گذاشته شد که از دیدگاه پرزیدنت ترامپ، به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، یکی از مشکلاتی را که در ۴۵ سال اخیر در روابط اسرائیل و فلسطینیان وجود داشته (مساله موقعیت نهایی اورشلیم) برطرف شده و این معضلی است که تا کنون هیچکس موفق نشده بود آن را حل کند.

روزنامه جروزالم پست در گزارش خود پیرامون دیدار بین رهبران اسرائیل و ایالات متحده خبری را یادآور شد که به موجب آن بسیاری از اسرائیلیان پرزیدنت ترامپ را شخصیتی در ردیف کورش کبیر می دانند. زیرا کورش یهودیان را از اسارت امپراطوری بابِل (عراق امروز) آزاد کرد و آن ها را به اورشلیم بازگرداند تا بیت المقدس یهود (نیایشگاه بزرگ یهودیان) را در تپه «صیون» در اورشلیم برپا کنند و اکنو پرزیدنت ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل می پذیرد.

جروزالم پست به ضرب سکه ای در اورشلیم اشاره کرد که در آن نیمرخ پرزیدنت ترامپ در کنار نیمرخ کورش کبیر دیده می شود.

طبق متنی که دفتر نخست وزیری اسرائیل از سخنان نتانیاهو در ابتدای دیدار او با پرزیدنت ترامپ در اختیار روزنامه نگاران قرار داد، نخست وزیر اسرائیل از جمله گفت: «باید جلوی حکومت ایران گرفته شود. حکومت ایران باید متوقف گردد. برای رویارویی با این چالش، باید به صلح رسید، زیرا جهان عرب تا کنون هرگز این چنین به اسرائیل نزدیک نبوده است و ما می کوشیم دامنه این صلح (با اعراب را) به سوی فلسطینیان نیز گسترش دهیم».

با آن که همه رسانه های اسرائیلی در گزارش های خود از اهمیت دیدار نتانیاهو با پرزیدنت ترامپ سخن گفتند، ولی در عین حال مساله سوء ظن هایی که پلیس اسرائیل علیه نخست وزیر مطرح ساخته، و به ویژه این خبر که یکی از مهمترین دستیاران پیشین خانواده نتانیاهو حاضر شده علیه وی در دادگاه شهادت دهد، در کنار گزارش های ملاقات با پرزیدنت ترامپ انتشار یافت.

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در همایش سالیانه «ایپک»، لابی اسرائیل در ایالات متحده سخنرانی می کند و روزنامه های اسرائیلی نوشتند که عملیات تعرضی ایران در کشورهای منطقه، خطر استقرار رژیم ایران در سوریه و همچنین چشم انداز صلح با فلسطینیان، مطالب عمده ای خواهد بود که او در سخنرانی خود مطرح خواهد ساخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG