لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

اولین شام رسمی پرزیدنت ترامپ با یک رهبر خارجی در کاخ سفید؛ دیدار با نخست وزیر هند


آقای ترامپ میزبان نخست وزیر هند است.
آقای ترامپ میزبان نخست وزیر هند است.

روز دوشنبه پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید میزبان نارندرا مودی نخست وزیر هند است و قرار است با او ملاقات و گفتگو کند. بحث و تبادل نظر در باره مسائل اقتصادی، امنیتی، دفاع، در دستور کاری رهبران دو کشور است. آقای مودی اولین میهمان خارجی پرزیدنت ترامپ خواهد بود که با ضیافت شام از او پذیرایی می شود.

پرزیدنت ترامپ ، قبل از ورود آقای مودی به آمریکا، در توییتی گفت، چشم به انتظار بحث و تبادل نظر در باره مسائل راهبردی با یک دوست خوب است.

پخش زنده کنفرانس خبری مشترک رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر هند را از فیس بوک و یوتیوب صدای آمریکا ببینید

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ ، قبل از سفر آقای مودی ، مجوز فروش پهپادهای غیر مسلح تجسسی به ارزش دو میلیارد دلار به هند را صادر کرده است.

گرچه پرزیدنت ترامپ بر روابط با چین برای مهار کره شمالی تمرکز کرده است اما دو کشور آمریکا و هند، نگرانی مشترکی از افزایش توان نظامی چین در اقیانوس هند دارند.

به گفته کاخ سفید دو کشور آمریکا و هند در بیانیه مشترکی بر اقدامات مبتکرانه در مبارزه با تروریسم تاکید خواهند گذاشت.

در همین حال ، جامعه هندی های مقیم آمریکا در هواداری و مخالفت با آقای مودی تجمعاتی جداگانه برگزار کردند. هواداران به آقای مودی برای سفر به آمریکا خوشامد گفتند.

مخالفان که عمدتاً هندی های سیک هستند، ضمن اعتراض به سیاست های آقای مودی، خواستار استقلال منطقه پنجاب هند شدند.

دیدار با مدیران ارشد آمریکایی

نارندرا مودی نخست وزیر هند، در اولین روز از سفرش به آمریکا، با مدیران ارشد شرکت های آمریکایی و شماری از هندی های مقیم آمریکا ملاقات کرد.

نخست وزیر هند همچنین در جمع حدود هزار نفر از هندی های مقیم آمریکا حاضر شد.

آقای مودی در هتلی در واشنگتن، بر اهمیت نقش آمریکایی های هندی تبار در توسعه و رشد شرکت های فن آوری در آمریکا تاکید گذاشت.

وی گفت: «توانایی و قابلیت شما ، ریشه در هندی بودن شما دارد. وقتی شما در آمریکا ، محیط آرمانی خود، قرار گرفتید، به حدی شکوفا شدید که توانستید نقش چشم گیری در شکوفایی آمریکا ایفا کنید.»

آقای مودی در این سفر ، به دنبال ایجاد فرصت هایی برای سرمایه گذاری شرکت های بزرگ آمریکایی در هند است.

ساندار پیچای ، مدیر اجرایی شرکت گوگل، چشم انداز جذب شرکت های آمریکا برای سرمایه گذاری در هند را واقعی توصیف کرد.

مدیر اجرایی گوگل گفت: «ملاقات خوبی داشتیم. در باره صنایع مختلفی تبادل نظر کردیم. نخست وزیر مودی در پی راه هایی برای جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتری در هند است. به باور من ، همه برای سرمایه گذاری در هند هیجان زده هستند و من هم برای کارهایی که می توانیم در کنار هم انجام دهیم ، هیجان دارم.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG