لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

پس از بازگشت از پاریس، ترامپ از اروپا در حوزه‌های دفاعی و تجاری انتقاد کرد


رئیس جمهوری ایالات متحده، که برای شرکت در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به پاریس سفر کرده بود، روز دوشنبه به محض بازگشت به واشنگتن از اروپا به دلیل بودجه کم دفاعی و مازاد تجاری با آمریکا انتقاد کرد.

دونالد ترامپ در یک رشته پیام توئیتری نوشت، در دیدار با سران سایر کشورها کارهای زیادی انجام شد، اما از این حقیقیت که روابط با آمریکا باید در دو حوزه نظامی و تجاری منصفانه باشد - که نیست - نمی‌توان به سادگی گذشت.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد، ما بخش بزرگی از هزینه‌های دفاعی دیگر کشورها را پرداخت می‌کنیم، صدها میلیارد دلار، اما در عوض همین مقدار را در تجارت با همین کشورها – به دلیل روابط تجاری غیرمنصفانه – از دست می‌دهیم.

وی در توئیت دیگری نوشت که به همتایان اروپایی خود گفته است این وضعیت برای ایالات متحده غیرمنصفانه است، همیشه غیرمنصفانه بوده، و نمی‌تواند ادامه پیدا کند. مبالغ هنگفتی خرج محافظت از آنها می‌کنیم، اما غیر از کسری تجاری و ضرر چیزی نصیب‌مان نمی‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه خاطرنشان کرد، «زمان آن رسیده است که این کشورهای ثروتمند یا هزینه‌های دفاعی خود را به ایالات متحده بپردازند، یا خودشان از کشورهایشان محافظت کنند ... و تجارت باید آزاد و منصفانه شود!»

پرزیدنت ترامپ در حدود دو سال ریاست جمهوری خود بارها از متحدان اروپایی واشنگتن بابت آنچه سهم کم آنها در تامین بودجه ناتو می نامد، انتقاد کرده و از آنها خواسته است تا سال ۲۰۲۴ دو درصد از بودجه خود را به این امر اختصاص دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG