لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

پرزیدنت ترامپ: برعکس ادعاها، ایران و روسیه از خروج ما از سوریه خوشحال نیستند


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در واکنش به انتقادهایی که نسبت به تصمیم او برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه مطرح شده، در پیامی در توئیتر شخصی خود گفت، درست نیست آمریکا پلیس منطقه باشد و در مقابل هیچ چیز دریافت نکند.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۲۹ آذر ماه گفت: «آیا آمریکا می‌خواهد پلیس خاور میانه باشد و ضمن صرف هزینه جانی ارزشمند و تریلیون‌ها دلار که در بیشتر مواقع و به‌رغم این همه هزینه هیچ وقت محترم شمرده نمی‌شود، هیچ چیز در مقابل به دست نیاورد؟ آیا قرار است برای همیشه آنجا بمانیم؟ وقت آن است که بقیه بالاخره وارد میدان شوند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین گفته است: «به‌رغم آنچه رسانه‌ها جار می‌زنند، روسیه، ایران، سوریه و خیلی‌های دیگر از خروج آمریکا خوشحال نیستند، چرا که حالا خودشان و بدون ما، باید با داعش و دیگران که از آنها تنفر دارند، وارد نبرد شوند.»

دونالد ترامپ در پایان پیام خود در توئیتر نوشت: «من مشغول ساخت قدرتمندترین نیروی نظامی در جهان هستم. داعش اگر به ما حمله کند، به فنا رفته است.»

رییس جمهوری آمریکا یک روز پیشتر گفته بود تصمیم گرفته تمامی نیروهای نظامی آمریکا در سوریه را خارج کند. او گفت برنامه این بوده که گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش شکست داده شود، که آن کار انجام شده و دیگری نیازی به حضور نظامی آمریکا نیست.

شماری از سیاستمدارن جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا از این تصمیم پرزیدنت ترامپ انتقاد کرده و گفتند با خروج آمریکا، نیروهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران و روسیه در منطقه قدرت می‌گیرند.

روسیه و ایران حضوری پرهزینه در سوریه دارند و برای بقای حاکمیت بشار اسد در سوریه حضور خود را سنگین‌تر کرده‌اند.

برخی رسانه‌های آمریکا نوشته بودند وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با تصمیم پرزیدنت ترامپ موافق نبود؛ اما سخنگوی کاخ سفید در توئیت‌هایی اعلام کرد که کار بازگرداندن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه آغاز شده است. او نوشته است، داعش پنج سال پیش یک نیروی بسیار قوی و خطرناک در خاور میانه بود و حالا آمریکا این خلافت را شکست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG