لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

پرزیدنت ترامپ از رئیس جمهوری چین خواست فشار بر کره شمالی را افزایش دهد


پرزیدنت ترامپ پس از سفر ماه گذشته خود به چین گفت، پکن متعهد شده از نفوذ اقتصادی خود برای اعمال فشار بر کره شمالی استفاده کند.
پرزیدنت ترامپ پس از سفر ماه گذشته خود به چین گفت، پکن متعهد شده از نفوذ اقتصادی خود برای اعمال فشار بر کره شمالی استفاده کند.

به دنبال اعلام آزمایش موفقت‌آمیز یک موشک بالیستیک جدید توسط کره شمالی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود خواستار افزایش فشار پکن بر پیونگ یانگ برای توقف برنامه موشکی و هسته‌ای آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ در گفت‌وگو با شی جین پینگ «تاکید کرد که چین لازم است همه اهرم‌های فشاری را که در اختیار دارد برای متقاعد کردن کره شمالی به توقف تحریک‌هایش و بازگشت به مسیر خلع سلاح هسته‌ای به کار گیرد.»

در ساعات ابتدایی چهارشنبه به وقت محلی و یک هفته پس از اعلام تحریم‌های جدید واشنگتن علیه پیونگ یانگ، کره شمالی بار دیگر اقدام به آزمایش موشک بالیستیک قاره پیما کرد و با موفقیت آمیز خواندن آن گفت، موشک هواسونگ ۱۵ قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

اندکی پس از انتشار خبر این آزمایش جدید، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید گفت این وضعیتی است که با آن برخورد خواهیم کرد و رکس تیلرسون وزیر خارجه او نیز از جامعه بین المللی خواست گام‌های جدیدی را برای توقف توسعه برنامه تسلحیات هسته‌ای پیونگ یانگ بردارد.

پرزیدنت ترامپ پس از سفر ماه گذشته خود به چین گفت، پکن متعهد شده است به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ پایبند باشد و از نفوذ بالای اقتصادی خود برای اعمال فشار بر کره شمالی – با هدف خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیر کره – استفاده کند.

همزمان در روز چهارشنبه، روسیه هم که روابط سنتی خوبی با رژیم کمونیستی کره شمالی دارد پرتاب موشک جدید بالیستیک قاره پیما توسط پیونگ یانگ را اقدامی «تحریک آمیز» خواند و از همه طرف‌ها خواست، به منظور جلوگیری از هر گونه درگیری، آرامش خود را حفظ کنند.

آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای چند سال اخیر کره شمالی، تنش بین واشنگتن و پیونگ یانگ را تشدید کرده و موجب افزایش نگرانی از احتمال درگیری نظامی در شبه جزیره کره شده است. با این حال وزیر خارجه آمریکا روز گذشته تاکید کرد دیپلماسی همچنان بهترین گزینه است.

ایالات متحده و ژاپن، در واکنش به جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی، خواستار برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت در روز چهارشنبه شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG