لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

کره جنوبی: کره شمالی تا یک سال زرادخانه هسته‌ای کاملی خواهد داشت


خبرگزاری یونهاپ در سئول به نقل از وزیر اتحاد کره جنوبی هشدار داده است که برنامه جنگ افزار هسته ای کره شمالی با سرعتی سریع تر از آن چه انتظار می رفت جلو می رود و ممکن است طی یک سال تکمیل شود.

به گزارش نشریه نیوزویک، به نظر می رسد منظور «چو میونگ گیون» این است که پیونگ یانگ به ساخت جنگ افزار هسته ای نزدیک شده که قادر است به خاک ایالات متحده برسد. باور جامعه اطلاعاتی آمریکا و کارشناسان این است که کره شمالی بین ۲۵ تا ۶۰ جنگ افزار هسته ای در اختیار دارد. اما بر سر این که آیا به فناوری لازم برای پرتاب آن بر روی یک موشک بالیستیک بین قاره ای دست یافته است یا نه هنوز بحث است.

سال ۲۰۱۸ هفتادمین سال تاسیس رژیم حاکم بر کره شمالی است.

رژیم کیم جونگ اون بیش از هر سالی در سال ۲۰۱۷ به آزمایش های موشکی دست زده و ششمین آزمایش و قوی ترین آن را در اوایل ماه سپتامبر انجام داد و تهدید کرده بود هفتمین آزمایش هسته ای را بر روی اقیانوس آرام انجام خواهد داد.

پرزیدنت ترامپ در سفر خود به آسیا در نیمه اول نوامبر پیشنهاد کرده بود اگر کره شمالی با توقف آزمایش موشک های دوربرد خود موافقت کرده و بر سر عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای همکاری کند، حاضر به گفتگو است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG