لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

انتقاد توئیتری پرزیدنت ترامپ از رویکرد چین در برابر کره شمالی


یک روز پس از آزمایش موشکی بالیستیک قاره پیمای کره شمالی، رئیس جمهوری ایالات متحده از چین به دلیل عدم استفاده از اهرم‌های اقتصادی خود علیه پیونگ یانگ انتقاد و در مورد همکاری واشنگتن و پکن برای مهار تهدید موشکی و هسته‌ای آن کشور ابراز تردید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ روز چهارشنبه در پیامی در توئیتر نوشت، «تجارت بین چین و کره شمالی در سه ماه نخست (سال جاری میلادی) تقریبا ۴۰ درصد رشد داشته است. چین برای کار با ما اقدامات زیادی باید انجام دهد، اما ما باید این فرصت را به آن می‌دادیم!»

کره شمالی روز گذشته از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک بالیستیک خبر داد که بر اساس تحقیقات نهادهای نظامی آمریکایی، علاوه بر آن که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد، با توجه به مسافتی که طی کرده است، از نوع قاره پیما بوده و قابلیت رسیدن به آلاسکا را نیز دارد.

حتی پیش از اعلام خبر این آزمایش جدید، پرزیدنت ترامپ گفته بود که صبر او در برابر رویکرد ملایم چین در قبال تحرکات موشکی و هسته‌ای کره شمالی و عدم استفاده از اهرم‌های اقتصادی خود برای تحت فشار گذاشتن پیونگ یانگ در این زمینه، در حال به سر رسیدن است.

آقای ترامپ بارها از وضعیت کنونی تجاری بین چین و ایالات متحده انتقاد کرده و آن را غیرمنصفانه خوانده است.

به نوشته رویترز، این پیام توئیتری رئیس جمهوری آمریکا اندکی پیش از ترک واشنگتن به مقصد ورشو، پایتخت لهستان، ارسال شد. لهستان نخستین مقصد پرزیدنت ترامپ در راه رسیدن به آلمان برای شرکت در دوازدهمین نشست سالانه سران کشورهای عضو گروه ۲۰ است.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین قرار است در حاشیه نشست دو روزه سران گروه ۲۰ در شهر هامبورگ، به صورت دوجانبه با برخی سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس، از جمله شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین، دیدار کند. این دومین دیدار مستقیم دو رهبر خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG