لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

ترامپ: احترام به ما در سفر آسیا نشانه اعتماد به آمریکا در صحنه جهانی است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر چهارشنبه در تشریح سفر اخیر خود به آسیا گفت این طولانی ترین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا در ربع قرن اخیر به منطقه بوده و تاکید کرد که همواره برای هر تصمیم و هر اقدامی که در نظر گرفته‌ام آمریکا را در اولویت نخست قرار داده‌ام.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که هر جایی که رفتیم، میزبان به طرز باور نکردنی از هیات آمریکایی، از جمله خود من، به گرمی پذیرایی و از همه مهم تر با احترام فراوان برخورد کرد؛ گفت که این احترام فراوان به خوبی نشان داد اعتماد به آمریکا در صحنه جهانی هرگز به اندازه امروز قوی نبوده است.

رئیس جمهوری آمریکا چالش‌های امروز را محصول اشتباهاتی دانست که در گذشته و برای سال‌های متمادی توسط دولت‌های دیگر صورت گرفته‌ و در ادامه افزود، بخشی از این اشتباهات ناشی از بی‌تفاوتی یا سهل‌انگاری بوده و بخشی از آنها هم ناشی از ساده لوحی و قضاوت ناصحیح.

وی متحد کردن جهان علیه تهدید کره شمالی، تقویت همپیمانی و همکاری اقتصادی آمریکا با کشورهای شرق آسیا، و تجارت عادلانه و دوجانبه را سه هدف عمده سفر ۱۲ روزه خود به پنج کشور ژاپن، کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین که روز سه شنبه به پایان رسید عنوان کرد.

پرزیدنت ترامپ در تشریح هر بخش از این سفر گفت، سفر ما به چین شامل یک ضیافت رسمی شام بود که برای نخستین بار از زمان تاسیس چین مدرن برای یک رهبر خارجی در شهر ممنوعه تدارک دیده شد و در آن ملاقات بسیار سودمندی با میزبان، رئیس جمهوری شی جین پینگ، داشتیم.

رئیس جمهوری چین متعهد شد که به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی پایبند باشد و از نفوذ زیاد اقتصادی پکن در آن کشور برای اعمال فشار بر رژیم پیونگ یانگ استفاده کند تا به هدف مشترکمان که همان خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیر کره است دست یابیم.

پرزیدنت ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت، هر جا رفتیم بار دیگر بر دیدگاه خود برای همکاری بین کشورهای مستقل تاکید کردیم و این نکته را روشن کردیم که ایالات متحده یک دوست قابل اعتماد و یک شریک قوی برای آنها و یک حامی قدرتمند برای شهروندان خودش است.

وی با بیان این که ایالات متحده آمریکا آمادگی دارد با هر کشوری در آن منطقه در یک رابطه تجاری منصفانه و برابر مشارکت داشته باشد، گفت سوء استفاده‌هایی که پیش از این از روابط تجاری با آمریکا صورت گرفته به کشور ما ضرر رسانده، اما از این پس این اتفاق رخ نخواهد داد.

پرزیدنت ترامپ در ادامه با تاکید بر این که سازمان تجارت جهانی نیاز مبرم به اصلاح دارد، گفت این پیام ما در هر بخش از سفر منعکس و توسط طرف مقابل به خوبی دریافت شد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود، عزم و نیرویی که با این سفر به وجود آمد کمک می‌کند به سه هدفی که پیشتر اشاره کردم دست یابیم: متحد کردن دنیا علیه تهدید هسته‌ای کره شمالی، تقویت منطقه آزاد بین اقیانوس‌های هند و آرام، و پیش بردن تجارت عادلانه و متقابل با شرکای تجاری‌مان.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG