لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

ژاپن مقصد اول پرزیدنت ترامپ؛ تلاش برای فشار بیشتر بر کره شمالی


آقای ترامپ و بانوی اول قبل از رسیدن به ژاپن در بندر «پرل هاربر» توقف کردند.
آقای ترامپ و بانوی اول قبل از رسیدن به ژاپن در بندر «پرل هاربر» توقف کردند.

رئیس جمهوری آمریکا در طولانی ترین سفر خارجی خود از زمان روی کار آمدن، وارد ژاپن می شود. پرزیدنت ترامپ در هر پنج کشوری که به آن ها سفر خواهد کرد، از متحدان آسیایی آمریکا می خواهد با قطع تجارت با کره شمالی ، فشار بیشتری بر رژیم پیونگ یانگ وارد کنند.

در همین حال ، کارشناسان می گویند، ملاقات چهار روز دیگر بین پرزیدنت ترامپ و «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین فرصت های بسیاری در راستای تقویت روابط دو کشور بوجود خواهد آورد.

«رابر فی» کارشناس انرژی می گوید: ارتباط سیاسی در عالیترین سطح راه را برای تجارت در آینده باز می کند. رابطه ای که واقعاً به هر دو کشور کمک خواهد کرد و هر دو رهبر این را می دانند. چین برای نیاز روز افزونش به گاز طبیعی، پاسخی می یابد که به رشد اقتصادیش کمک می کند، و در تلاشش برای کاهش آلودگی نیز یاری می گیرد.

وی می افزاید: آمریکا هم در ایجاد مشاغل از فرصت های بیشتری بهره مند می شود و احتمالاً در تلاش برای کاهش تراز تجاری بین دو کشور نیز امکانات جدیدی به وجود خواهد آمد.

دیدار از کره جنوبی بخش دیگری از سفر آسیائی پرزیدنت ترامپ است که علاوه بر مسائل سیاسی ناشی از تهدید های اتمی و موشکی کره شمالی ، زمینه های اقتصادی نیز در بر خواهد داشت.

در همین حال به گزارش کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ در سفر به کره جنوبی احتمالاً از منطقه غیر نظامی بین دو کره دیدن نخواهد کرد.

تمامی روسای جمهوری آمریکا در گذشته، به غیر از رونالد ریگان از این منطقه مرزی برای نشان دادن همبستگی با سئول دیدن کرده اند.

کاخ سفید می گوید همبستگی و تعهد پرزیدنت ترامپ به کره جنوبی به وضوح مشهود است.

توقف در هاوایی و پرل هاربر

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر آسیایی خود از پایگاه نیروی هوایی هیکام در جزیره اوئاهو در اقیانوس آرام بازدید، و اطلاعاتی از ستاد فرماندهی ارتش در حوزۀ اقیانوس آرام دریافت کرد.

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا، ملانیا ترامپ، جمعه ۱۲ آبان هنگام ورود به پایگاه نیروی هوایی در یک مراسم سنتی هاوایی با دریافت حلقه‌های گل مورد استقبال قرار گرفتند.

پرل هاربر مکانی تاریخی برای آمریکایی هاست چون حمله ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر در بامداد هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی برابر با ۱۶ آذر ۱۳۲۰ خورشیدی، موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد.

آقای ترامپ و همسرش در این روز به پایگاه نیروی دریایی پرل هاربر رفته و تاج گلی نثار یادمان کشتی جنگی یو اس اس آریزونا کردند. این رزمناو در هفتم دسامبر ۱۹۴۱ میلادی در جریان حملۀ ژاپن غرق شد.

سه هدف اصلی سفر

به گفته ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، سه هدف اصلی آقای ترامپ از این سفر را تقویت اراده جهانی برای غیر اتمی ساختن کره شمالی، تشویق برای منطقه آزاد هند و اقیانوس آرام، و شکوفایی آمریکا از طریق تجارت دو جانبه با آسیا و مبادلات اقتصادی عنوان کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه نشست سخنگوی کاخ سفید، همچنین ضمن دفاع از برخورد پرزیدنت ترامپ در مواجهه با تهدیدات اتمی کره شمالی هشدار داد، اگر آمریکا از طریق تحریم‌های اقتصادی و دیپلماسی به هدف غیر اتمی شدن کره دست نیابد، با همه توانایی‌های خود در برابر تهاجم کره شمالی خواهد ایستاد.

کره شمالی در سه ماه گذشته آمریکا را تهدید به حمله اتمی کرده و حتی گفته موشک های جدید این کشور قابلیت حمله به جزیره گوام را دارند.

رئیس جمهوری آمریکا در یکشنبه و دوشنبه ۱۴ و ۱۵ آبان در ژاپن خواهد بود و روز سه شنبه ۱۶ آبان به کره جنوبی سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG