لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

بازدید پرزیدنت ترامپ و بانوی اول از پایگاه هوایی «پرل هاربر» در آغاز سفر آسیایی


اهدای گل به یادمان نظامیان آمریکایی کشته شده در پرل هاربر
اهدای گل به یادمان نظامیان آمریکایی کشته شده در پرل هاربر

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آغاز سفر آسیایی خود از پایگاه نیروی هوایی هیکام در جزیره اوئاهو در اقیانوس آرام بازدید، و اطلاعاتی از ستاد فرماندهی ارتش در حوزۀ اقیانوس آرام دریافت کرد.

پرزیدنت ترامپ و بانوی اول آمریکا، ملانیا ترامپ، جمعه ۱۲ آبان هنگام ورود به پایگاه نیروی هوایی در یک مراسم سنتی هاوایی با دریافت حلقه‌های گل مورد استقبال قرار گرفتند.

پرل هاربر مکانی تاریخی برای آمریکایی هاست چون حمله ناگهانی هواپیماهای جنگنده ژاپن به پایگاه دریایی ایالات متحده آمریکا در پرل هاربر در بامداد هفتم دسامبر سال ۱۹۴۱ میلادی برابر با ۱۶ آذر ۱۳۲۰ خورشیدی، موجب ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم شد.

آقای ترامپ و همسرش در این روز به پایگاه نیروی دریایی پرل هاربر رفته و تاج گلی نثار یادمان کشتی جنگی یو اس اس آریزونا کردند. این رزمناو در هفتم دسامبر ۱۹۴۱ میلادی در جریان حملۀ ژاپن غرق شد.

پرزیدنت ترامپ قرار است در سفر آسیایی خود از ژاپن، کره جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین بازدید می‌کند. این طولانی‌ترین سفر وی از زمان روی کار آمدن در ده ماه گذشته است.

به گفته ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، سه هدف اصلی آقای ترامپ از این سفر را تقویت اراده جهانی برای غیر اتمی ساختن کره شمالی، تشویق برای منطقه آزاد هند و اقیانوس آرام، و شکوفایی آمریکا از طریق تجارت دو جانبه با آسیا و مبادلات اقتصادی عنوان کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه نشست سخنگوی کاخ سفید، همچنین ضمن دفاع از برخورد پرزیدنت ترامپ در مواجهه با تهدیدات اتمی کره شمالی هشدار داد، اگر آمریکا از طریق تحریم‌های اقتصادی و دیپلماسی به هدف غیر اتمی شدن کره دست نیابد، با همه توانایی‌های خود در برابر تهاجم کره شمالی خواهد ایستاد.

کره شمالی در سه ماه گذشته آمریکا را تهدید به حمله اتمی کرده و حتی گفته موشک های جدید این کشور قابلیت حمله به جزیره گوام را دارند.

رئیس جمهوری آمریکا در یکشنبه و دوشنبه ۱۴ و ۱۵ مهر در ژاپن خواهد بود و روز سه شنبه ۱۶ مهر به کره جنوبی سفر خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG