لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

خیز شرکت های مسافرتی برای ارائه "گردشگری حلال" در آمریکا


دیسنی ورلد - اورلاندو
دیسنی ورلد - اورلاندو

شمار زنان محجبه که صورت هایشان را پوشانده اند و در برخی موارد حتی عینک دودی زده اند و نیز مردان جوان ریشدار با رداهای بلند و اغلب سفید، در مراکز خرید و فروش و در محل های تفریحی آمریکا افزایش یافته است. این جمعیت مسلمان مشتریان عمده فروشگاه های معروف و گرانقیمت در آمریکا به شمار می روند.

به نظر می رسد این تحول ساخته و پرداخته شرکت های مسافرتی است که سعی دارند با ابتکارهای جدید شمار بیشتری از توریست های کشورهای عربی و اسلامی را جلب کنند. تبلیغ "خانه های حلال" برای اقامت و گذراندن تعطیلات از آن جمله است.

یک شرکت در شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا خانه های حلال ارائه می دهد با استخرهای مستور و اتاق هایی با مُهر و جانماز و نسخه های قرآن.

یک شرکت بریتانیایی اپلیکیشن هایی برای معرفی رستوران های حلال در لندن و دوبی تهیه کرده است. در حالی که اپلیکیشن یک شرکت ساختمانی در بوستون راهنمایی های مسافرتی برای ۹۰ شهر با اوقات محلی نماز و قبله نما عرضه می کند.

آنچه اصطلاحا بازار "توریسم حلال" نامیده می شود، به عنوان یک منبع درآمد زمانی به زائران ثروتمند و میلیاردها دلار حاصل از سفر مسلمانان به مکه محدود بود.

اما حالا حرکتی در صنعت توریسم برای گسترش بازار "گردشگری حلال" جهت جلب مسافران مسلمان در سراسر جهان به ویژه از کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس، در حال شکل گیری است.

نتایج مطالعات یک شرکت مسافرتی در سال ۲۰۱۴ حاکی است مسافرانی از عربستان سعودی، کویت، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، امسال ۶۴ میلیارد دلار خرج خواهند کرد و انتظار می رود این رقم تا ۲۰۳۰ به ۲۱۶ میلیارد دلار برسد.

مطالعه نشان داد هر مسافر از این کشورها در سفر به خارج حدود ۹۹۰۰ دلار خرج می کند. در مورد امارات، این رقم به ۱۰ هزار و ۴۰۰ دلار می رسد.

مسئول یک شرکت مشاوره گفت هتل های ریتزکارلتون دالاس و نیویورک نمونه خوبی هستند از آنچه که هتل ها برای دادن سرویس بهتر به مهمانان مسلمانان انجام می دهند.

در منوی این هتل ها غذای حلال وجود دارد، سرآشپزهای خاورمیانه ای دارند، اتاق هایی دارند با فضای مجزا برای زنان و مردان و پرسنلی که در معیارهای فرهنگی متفاوت آموزش دیده اند. شرکت مشاوره – دینار استاندارد - سمینارهای اینترنتی برای کارمندان هتل ماریوت در مورد چگونگی پذیرایی از مهمانان مسلمان تشکیل داده است.

یک شرکت سرمایه گذاری در مستغلات در فلوریدا می گوید با انجام تغییراتی در ۵۰ خانه و ویلای اجاره ای، آنها را برای رفاه حال بسیاری از مشتریان کشورهای حاشیه خلیج فارس، که اغلب با خانواده های بزرگ به اورلاندو سفر می کنند، گاهی چند هفته می مانند و می خواهند به پارک تفریحی دیزنی لند و پارک های دیگر نزدیک باشند، آماده می سازد.

چنین تغییراتی در دیگر نقاط توریستی نیز صورت می گیرد، از جمله در امتداد سواحل جنوبی ترکیه، چندین استراحتگاه مجهز به تمام سرویس ها، سواحل و استخرهای خصوصی برای زنان را توسعه داده اند. در یک نقطه دیواری در دریا ساخته شده است تا قایق سواران نتوانند آنها را ببینند.

مالزی نیز در جستجوی توریست های مسلمان بیشتری است و در کنفرانس و نمایشگاه "جهانگردی حلال" که اخیرا در ابوظبی برگزارشد خود را « مالزی دوست مسلمانان» معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG