لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

اظهارات «جرد کوشنر» در مورد ضرورت صلح اسرائیل - فلسطینی‌ها؛ پیش درآمد سخنرانی پرزیدنت ترامپ


سخنرانی مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ درباره روند صلح اسرائیلی – فلسطینی، که در اندیشکده بروکینز در واشنگتن ایراد شد، به گفتۀ شماری از تحلیلگران، پیش درآمدی برای اظهارات روز چهارشنبه ۱۵ آذر رئیس جمهوری ایالات متحده بود، که همگان با بی صبری در انتظار شنیدن آن بودند.

«جرد کوشنر» که داماد پرزیدنت ترامپ است، در یکی از معدود سخنرانی های عمومی خود، بدون آنکه که از جزئیات برنامه رئیس جمهوری پرده بردارد، بر اهمیت صلح اسرائیل – فلسطینی‌ها تاکید گذاشت و گفت: «بدون حل این مساله، آرامش لازم در منطقه برقرار نخواهد شد.»

جرد کوشنر که در همایش موسوم به «فوروم سابان» در اندیشکده بروکینز سخن می گفت، حل این معضل را برای مبارزه با افراط گرایی در خاورمیانه بسیار ضروری دانست.

هر سال در این همایش چند تن از شخصیت های مهم سیاسی اسرائیلی و آمریکایی سخنرانی می کنند و موضوع اصلی، همیشه اوضاع خاورمیانه و از جمله روابط ایالات متحده با اسرائیل و کشورهای عرب است.

مشاور ارشد رئیس جمهوری، در بخشی از سخنان خود به همگان اطمینان داد که پرزیدنت ترامپ به طور جدی در اندیشه پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی است.

او نسبت به دستیابی به یک صلح همه جانبه و پایدار بین اسرائیل و جهان عرب ابراز خوشبینی کرد و خاطر نشان ساخت که رسدین به این هدف، یکی از اولویت های پرزیدنت ترامپ در منطقه و جهان است و برای رسیدن به آن تلاش زیادی به عمل می آورد.

کوشنر در این زمینه گفت: «پرزیدنت ترامپ در حل مشکلاتی که دیگران تصور می کرده اند حل شدنی نیست، پیشینه ای موفقیت آمیز و قابل تحسین دارد.»

او به عنوان مثال گفت: «پیش از انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از افراد بر این گمان بودند که پیروزی او بر رقیبانش جزو محالات است، ولی دیدید که او موفق شد.»

آقای کوشنر نسبت به دستیابی به یک صلح همه جانبه و پایدار بین اسرائیل و جهان عرب ابراز خوشبینی کرد و خاطر نشان ساخت که رسیدن به این هدف، یکی از اولویت های پرزیدنت ترامپ در منطقه و جهان است و برای رسیدن به آن تلاش زیادی به عمل می آورد.

کوشنر در ادامه سخنانش افزود: «هنگامی که ما تلاش خود را برای پیشبرد صلح بین فلسطینی ها و اسرائیلیان آغاز کردیم، بودند بسیار افرادی که به ما گفتند زمان برای رسیدن به این مهم مناسب نیست و از آن جا که تلاش سالیان دراز برای آشتی بین طرفین، به علت عدم اعتماد متقابل، بی فایده مانده، شما هم به نتیجه نخواهید رسید.»

کوشنر افروده گفت: «هنگامی که شما به منطقه خاورمیانه می نگرید، ملاحظه می کنید که اموری وجود دارد که موجب نگرانی مردم منطقه می باشد. از یک سو جمهوری اسلامی ایران و آرزوهای اتمی آنهاست و این امر که آنان قصد کشور گشایی دارند. از سوی دیگر مساله داعش است که ما برای سرکوبی آن کارهای مهمی انجام داده ایم. ما توانسته ایم داعش را عقب برانیم و تقریبا آن را به شکست بکشانیم. از سوی دیگر موجی از تعصب گرایی مذهبی را می بینیم که شماری از رهبران حکومت های منطقه می کوشند نقش مذهب را به آن چه که در گذشته بوده باز گردانند. نزاع فلسطینی – اسرائیلی را نیز به آن اضافه کنید. از دیدگاه من، هنگامی که بخواهیم مقداری آرامش و ثبات در خاورمیانه ایجاد کنیم، باید به این معضل پایان بخشیم».

جرد کوشنر پس از این توضیحات افزود: «بسیار بدیهی است که پرزیدنت ترامپ می خواهد این معضل را حل کند و این امری است که ما به آن مفتخریم، زیرا بر این باوریم که حل این نزاع امکان پذیر است و دلائل بسیار وجود دارد که ثابت کند چرا اکنون زمان مناسبی برای رسیدن به این هدف است.»

روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن نوشت که از دیدگاه مشاور ارشد رئیس جمهوری ایالات متحده، برای مبارزه موثر علیه زیاده خواهی های جمهوری اسلامی ایران و متوقف ساختن تعصب گرایی، لازم است نزاع فلسطینی – اسرائیلی هرچه زودتر پایان گیرد.

روزنامه جوئیش استاندارد چاپ ایالات متحده نوشت: این واقعیت که کوشنر در نطق خود، برقراری آرامش در خاورمیانه را به رسیدن به صلح بین فلسطینان و اسرائیل مربوط می کند، ممکن است خوشایند دولت اورشلیم نباشد.

این روزنامه نوشت که بنیامین نتانیاهو بارها با پرزیدنت اوباما که این دو موضوع را به هم مربوط دانسته بود به مباحثه پرداخت و تاکید کرد که این دومساله با هم ارتباط مستقیم ندارند.

خبرگزاری اسرائیلی «آروتس شبع» (شبکه هفت) بر این بخش از سخنان جرد کوشنر تاکید گذاشت که پرزیدنت ترامپ خود شخصا برای پیشبرد صلح تلاش می کند، زیرا آن را کلید برقراری ثبات در منطقه می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG