لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

عامل کشتار ۲۶ نفر در تگزاس یک اخراجی از ارتش بود؛ ابراز اندوه پرزیدنت ترامپ


آقای ترامپ که در سفر آسیایی در ژاپن به سر می برد، گفته در جریان جزئیات تحقیقات قرار دارد.
آقای ترامپ که در سفر آسیایی در ژاپن به سر می برد، گفته در جریان جزئیات تحقیقات قرار دارد.

یک روز بعد از فاجعه تیراندازی در یک کلیسای کوچک در یکی از شهرهای ایالت تگزاس که به کشتن ۲۶ نفر منجر شد، مقام های پلیس تایید کردند که عامل این حمله، یک نیروی اخراجی ارتش آمریکا بود. همزمان پرزیدنت دونالد ترامپ که در سفر خارجی است، گفت که در جریان تحقیقات است و نسبت به این واقعه اندوه خود را بیان کرد.

مقام های پلیس تایید کرده اند که عامل حمله «دوین پاتریک کِلی» ۲۶ ساله است که اهل برانفز تگزارس و سابقه خدمت در نیروهای هوایی آمریکا را در پایگاه نیومکزیکو داشته است.با این حال پلیس گفته، او سه سال پیش به حکم دادگاه نظامی برای خشونت علیه خانواده از نیروی هوایی آمریکا اخراج شده بود.

روز یکشنبه ۱۴ آبان مراسم دعا در کلیسایی در شهر «ساترلند اسپرینگ» در جنوب شرق شهر «سن آنتونیو» ایالات تگزاس در حال برگزاری بود که یک فرد مسلح بعد از ورود به کلیسا، به سوی حاضران آتش گشود. تیراندازی در یک کلیسا در ایالت تگزاس دست‌کم ۲۶ کشته، ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا همان روز یکشنبه در توئیتی خبر داد که در جریان حمله قرار گرفته و اخبار آن را در حال سفر در ژاپن دنبال می کند.

آقای ترامپ دوشنبه صبح به وقت ژاپن نیز قبل از دیدارهای رسمی خود با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد و از دیگران خواست برای آنها دعا کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تیراندازی یکشنبه را ناشی از یک مشکل روانی در سطح بالا در آمریکا و بسیار دردناک و غیر قابل توصیف خواند.

وی همچنین روز دوشنبه گفت: ما دست به دست و بازو به بازو، با غم و اندوه و اشک در کنار یکدیگر، استوار و قوی می ایستیم.

حمله حدود ظهر در حالیکه دهها نفر در کلیسا بودند صورت گرفت.
حمله حدود ظهر در حالیکه دهها نفر در کلیسا بودند صورت گرفت.

​پلیس محلی تایید کرد که عامل تیراندازی کشته شد. پیشتر احتمال داده می شد که او در تیراندازی با پلیس کشته شده باشد اما بعد مشخص شد خودکشی کرده است.

به گفته پلیس تگزاس، «دوین کلی» عامل تیراندازی یکشنبه در حالیکه لباس سیاه و جلیقه ضد گلوله به تن داشت، در داخل و سپس در خارج از کلیسا دست به تیراندازی زد . یک ساکن محلی که خود اسلحه داشت به مقابله با کلی برخاست و ضارب پس از رها کردن اسلحه، با اتومبیل فرار کرد. فرد محلی سپس با کمک راننده اتومبیل دیگری که از آن منطقه عبور می کرد، ضارب را تعقیب کردند.

او سرانجام کنترل اتومبیل خود را ازدست داد و به گودال کنار جاده افتاد. وقتی تعقیب کنندگان سرانجام به اتومبیل او نزدیک شدند، او را که در اثر اصابت گلوله کشته شده بود، همراه با تعدادی سلاح در اتومبیلش یافتند.

محل کلیسا که در حدود چهل کیلومتری شهر «سن آنتونیو» قرار دارد.
محل کلیسا که در حدود چهل کیلومتری شهر «سن آنتونیو» قرار دارد.

پرچمها در آمریکا به دستور رئیس جمهوری آمریکا، به احترام ۲۶ قربانی تیراندازی و کشتار یکشنبه در تگزاس بحال نیم افراشته درآمد.

شهر سادرلند اسپرینگز در نزدیکی سن آنتونیو در ایالت تگزاس تنها ۴۰۰ نفر جمعیت دارد.

این چندمین تیراندازی با تلفات زیاد در یکسال گذشته در آمریکا است. تنها دو ماه پیش یک مرد آمریکایی از فراز هتلی در لاس وگاس، بیش از پنجاه نفر که در کنسرتی در فضای باز حضور داشتند را کشت.

هنوز از انگیزه تیراندازی روز یکشنبه اطلاعی نیست اما دو سال پیش یک مرد سفید پوست جوان به نام «دیلان روف» در کلیسای چارلستون که متعلق به سیاهپوستان بود، نه نفر را با تیراندازی به قتل رساند. در پی این رویداد جنبشی در آمریکا شکل گرفت که از دولت های محلی می خواست که مجسمه های فرمانده هان ارتش جنوبی ها در جنگ داخلی آمریکا بر سر برده داری را از مکان های عمومی بردارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG