لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

مایک پمپئو: مبنای توافق با طالبان اعتماد نیست؛ بر اساس آنچه عمل خواهد شد پیش می‌رود


یک روز پس از امضای توافقنامه تاریخی آمریکا و گروه طالبان برای بازگرداندن صلح به افغانستان، وزیر خارجه ایالات متحده در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که گروه اسلامگرای طالبان متعهد شده روابط خود را القاعده قطع کند.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۱۱ اسفند در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ به این پرسش که آیا واشنگتن این گروه اسلامگرای افراطی را دیگر تروریست نمی‌داند، گفت، دست طالبان به خون شمار زیادی از آمریکایی‌ها آغشته است.

وی در ادامه افزود، در توافق دوحه، طالبان متعهد شده است که روابط خود را با گروه تروریستی القاعده قطع کند و با ایالات متحده علیه تروریسم و همچنین قطع منابع مورد نیاز القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان همکاری کند.

آقای پمپئو در پاسخ به این پرسش مجری که آیا دولت آمریکا به وعده طالبان اعتماد می‌کند گفت، ما به هیچ چیز اعتماد نمی‌کنیم، مساله حرف نیست، مساله عمل است، و این توافق شرایط دقیقی دارد که بر اساس اعتماد تنظیم نشده است.

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد توافقنامه‌ای که دیروز بین زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا و ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان امضا شد، حاصل ماه‌ها مذاکرات پیچیده است و ما با دقت اجرای آن را زیر نظر خواهیم داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG