لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

توافقنامه آمریکا و گروه طالبان امضا شد؛ یک توافق تاریخی برای افغانستان


ایالات متحده و گروه طالبان روز شنبه دهم اسفند در دوحه پایتخت قطر توافقنامه‌ای را برای بازگرداندن صلح به افغانستان امضا کردند.

زلمای خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، به نمایندگی از دولت ایالات متحده، این توافق را با ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان امضا کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از امضای توافقنامه گفت، طالبان پس از آن که فهمیدند پیروزی نظامی برای آنها غیرممکن است، وارد گفت‌وگو و تعامل شدند.

مایک پمپئو که برای حضور در مراسم امضای توافق به قطر رفته است، تاکید کرد آمریکا از نزدیک بر پیروی طالبان از مفاد توافقنامه نظارت خواهد داشت.

وی با بیان این که توافق بدون اقدامات مشخص بر مبنای تعهدات و وعده‌های داده شده، هیچ معنا و مفهمومی نخواهد داشت، گفت طالبان در دوره توافق کاهش تنش‌ها نشان داده‌اند قصد و نیت صلح‌جو بودن را دارند.

توافق امروز بین نمایندگان آمریکا و طالبان، که رسانه‌ها از آن با عنوان یک «توافق تاریخی» یاد می‌کنند، پس از امضا و اجرای موفقیت‌آمیز توافق کاهش یک هفته‌ای تنش‌ها در افغانستان امضا شده است.

وزیر دفاع ایالات متحده نیز پس از امضای توافق گفت، توافق با طالبان راه را برای مذاکرات بین افغانی که بتواند به آتش بس پایدار و فراگیر بیانجامد، هموار می‌کند.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه اعلام کرده بود وزیر خارجه را برای نظارت بر امضای توافق و وزیر دفاع را برای انتشار اعلامیه مشترک با دولت افغانستان به دوحه اعزام می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG