لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

یک مقام دولت ایالات متحده: جابجایی نیروهای آمریکایی در سوریه هرگز به معنای تایید عملیات نظامی ترکیه نیست


یک مقام آمریکایی می‌گوید که موضوع بیرون رفتن از سوریه در میان نیست و آمریکا تنها ۵۰ تا ۱۰۰ نیرو را از منطقه‌ای به منطقه دیگر جابه‌جا می‌کند.

روزنامه گاردین شامگاه دوشنبه ۱۵ مهرماه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش عنوان نشده، اعلام کرد که ۵۰ تا ۱۰۰ نیروی ویژه آمریکا که از محدود ۳۰ کیلومتری مرز با ترکیه خارج شده بودند، سوریه را ترک نمی‌کنند و در یک پایگاه دیگر در سوریه مستقر خواهند شد.

این مقام آمریکایی افزود که جابجایی نیروها هرگز به معنای چراغ سبز نشان دادن به عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد در شمال شرق سوریه نیست.

او همچنین به موضوع بازداشت شدگان داعش که در اسارت نیروهای دموکراتیک سوریه هستند، اشاره کرد و گفت که اگر آنها بر اثر عملیات نظامی ترکیه فرار کنند، و یا اگر جنایات جنگی روی دهد، مسئولیت آن با ترکیه خواهد بود.

این مقام آمریکایی به هشدار پرزیدنت ترامپ نسبت به ترکیه نیز اشاره کرد. پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۱۵ مهرماه در توئیتر نوشت که «همان‌طور که پیشتر این را با قدرت گفته‌ام، این جا نیز از جهت تاکید دوباره می‌گویم که اگر ترکیه دست به هرکاری بزند که من، با خِرَد شگرف و بی‌مانندم، آن را فراتر از محدوده‌های [مجاز] بدانم، اقتصاد ترکیه را کاملا ویران و نابود خواهم کرد (این کار را قبلا هم انجام داده‌ام!).»

ترکیه نگرانی های امنیتی را دلیل حضور خود در شمال سوریه و مرزهای مشترک خود با آن کشور اعلام کرده است. مخالفان حضور ترکیه در این منطقه نسبت به سرکوب کردها توسط ارتش ترکیه و باز شدن دست ایران و روسیه در این مناطق نگران هستند.

کاخ سفید روز یکشنبه ۱۴ مهرماه اعلام کرده بود ترکیه به زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می‌کند و ارتش آمریکا از این عملیات حمایت نخواهد کرد و نقشی نیز در آن نخواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG