لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

هشدار جان بولتون به سوریه: از سلاح شیمیایی استفاده نکنید


جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به دولت سوریه هشدار داد که نباید خروج نیروهای نظامی آمریکا از آن کشور را به عنوان مجوز بهره گیری از تسلیحات شیمیایی برداشت کند.

او در مسیر سفر به اسرائیل در هواپیما به خبرنگاران گفت هیچ تغییری در موضع ایالات متحده در قبال استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی رخ نداده است و آمریکا در صورت استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی همانند گذشته پاسخ شدیدی خواهد داد.

او گفت رژیم اسد نباید در این باره دچار توهم شود. بولتون پس از ورودش به تل آویو نیز در توئیتر نوشت: مشتاق دیدار و گفتگو با مقامات اسرائیلی هستم.

او افزود: قرار است با مقامات اسرائیلی درباره طیفی از موضوعات مورد اهمیت برای دو کشور صحبت کند که پایندی آمریکا به امنیت اسرائیل را نیز شامل می شود.

به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر سر آنچه استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی عنوان شده است، نیروهای آمریکایی دو بار در تاریخ های آوریل ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ مواضع سوریه را بمباران کرده اند. در ماه سپتامبر نیز یک مقام ارشد آمریکایی گفت که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نیروهای دولت سوریه برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه شورشیان آماده می شوند.

بولتون گفته است اگر از تسلیحات شیمیایی استفاده شود گزینه های زیادی روی میز خواهد بود و اگر آنها از دو حمله قبلی درس نگرفته باشند، حمله بعدی سنگین خواهد بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، یک مقام دولت ترامپ گفته است که انتظار می رود بولتون به رهبران خاورمیانه توضیح دهد که برخی از نیروهای آمریکایی ممکن است در یک پایگاه مهم در جنوب سوریه برای مقابله با فعالیت های رو به افزایش ایران، باقی بمانند.

بولتون همچنین قرار است علاوه بر اسرائیل به ترکیه سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG